Ruina przy Szaserów straszy azbestem

Urzędowa pamiątka PRL'u
Budynek zbudowany z drewna i azbestu w narożniku ulic: Szaserów i Wiatracznej na przestrzeni lat pełnił różne funkcje. "O ile pamiętam wydawano tam dowody osobiste a potem był wydział lokalowy. W latach 80-tych mieściła jakaś filia Krajowej Rady Narodowej, dotrwało to nawet jakoś do początku lat 90-tych. Pamiętam, że swoją komórkę miała tam partia UPR..." - wspominają mieszkańcy Grochowa.
Radny pyta
"Budynek ten od wielu lat stoi opuszczony, a co za tym niszczeje i co gorsza stał się schronieniem dla bezdomnych i narkomanów. Kilka lat temu znaleziono tam zwłoki jednego z narkomanów, który akurat właśnie tam postanowił przedawkować. Odnoszę wrażenie, że jego stan uległ dalszemu znacznemu pogorszeniu i to pomimo zabezpieczenia okien na parterze. Szyby na piętrze zostały wybite kilka tygodni temu. Podejrzewam, że przyspieszy to znacznie dalsze niszczenie budynku. W związku z powyższym proszę o udzielenie informacji o możliwościach zabezpieczeniu budynku, bądź też jego rozbiórce, bo do tego się już jedynie nadaje" - pisze radny Marek Borkowski.
Urząd odpowiada
"W odpowiedzi na interpelację z dnia 31 stycznia 2013 roku dotyczącą stanu technicznego budynku przy ul. Szaserów 141, przedkładam następującą informację.
Działka o nr ew. 141 z obrębu 3-04-07 oraz znajdujący się na niej zdekapitalizowany budynek stanowi własność m.st. Warszawy. Ponieważ czynności związane z dysponowaniem nieruchomością wymagają uprawnień zarządcy budynku, Uchwałą Nr 627/2008 z dnia 13 lutego 2008 roku Zarząd Dzielnicy powierzył, już wówczas nieużytkowaną, nieruchomość w administrowanie Zakładowi Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.
W celu zabezpieczenia budynku przed dostępem osób niepożądanych, Administracja Nieruchomości zamurowała otwory na poziomie parteru i zabezpieczyła okna na poziomie piętra.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat (2008 - 2012) nakłady związane z utrzymaniem nieruchomości przekroczyły kwotę 17.500,- zł i dotyczyły m.in. zabezpieczenia otworów okiennych, zamurowania drzwi, zabezpieczenia wejścia na posesję, sprawdzenia instalacji wod-kan, usunięcia przecieku wody, usunięcia "dzikich" reklam z ogrodzenia i montażu tablicy „zakaz wieszania reklam".
Jakkolwiek należy zgodzić się z opisaną w interpelacji sytuacją, iż budynek doświadcza systematycznych aktów wandalizmu, polegających m.in. na wybijaniu szyb i niszczeniu wykonanych zabezpieczeń, to jednak dalsze jego zabezpieczanie, co sugeruje Pan Radny, w tym ochrona przed wpływami atmosferycznymi (deszcz, śnieg) nie znajduje - z racjonalnego punktu widzenia - uzasadnienia, bowiem stan techniczny budynku wyklucza możliwość wykorzystania go w przyszłości.
Natomiast rozebranie budynku nie jest obecnie brane pod uwagę, ponieważ w planie rzeczowo - finansowym Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na 2013 rok brak jest środków na rozbiórki obiektów budowlanych.
Z uwagi na plany inwestycyjne (budowa obwodnicy śródmiejskiej) m.st. Warszawa nie przewiduje sprzedaży przedmiotowej działki.
Źródło: Portal Twoja Praga
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy