Premierowy pokaz filmu "Pamięć Bitwy o Olszynkę Grochowską"

W pokazie udział wzięli: Członek Rady Nadzorczej Fundacji Muzyki Sakralnej CEACILIANUM Wiesława Szelejewski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Rembertów Józef Melak, Radny Miasta Stołecznego Warszawy Andrzej Melak Prezes Stowarzyszenia Kręgu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenia Olszynki Grochowskiej, przedstawiciele Warszawskiego Bractwa Strzelców Kurkowych im. J. Kilińskiego, twórcy filmu, miłośnicy historii oraz licznie przybyli mieszkańcy dzielnicy.
Film „ Pamięć Bitwy o Olszynkę Grochowską „ w reżyserii Jacka Bąka - został zrealizowany przez Fundację Muzyki Sakralnej CAECILIANUM, współfinansowany przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy.
W filmie wykorzystano sceny z rekonstrukcji bitwy, która miała miejsce 25.02.2012 roku w Olszynie Grochowskiej.
Rolę generała Franciszka Żymirskiego odegrał Wojciech Olszański, i tak jak generał Żymirski przemówił do swoich żołnierzy, do swych oficerów tymi słowy: "Źle się stało panowie, ale gdyśmy podnieśli broń - to nam jej złożyć nie wolno, - nie wolno! Trzeba zwyciężyć lub zginąć, innego wyjścia nie ma bo nam Rosja nigdy tego powstania nie przebaczy - lecz niech każdy z nas, wódz oficer, żołnierz postanowią jednozgodnie - szczerze- święcie - zwyciężyć lub zginąć - to żadna siła się nam nie oprze- zwyciężymy".
W czasie bitwy pod Olszynką Grochowską dowodził 2 Dywizją Piechoty. Dywizja poniosła ogromne straty, ale przez wiele godzin powstrzymywała gwałtowne ataki rosyjskie. W czasie krwawego boju gen. Żymirski został śmiertelnie ranny (kula armatnia oberwała mu ramię). Ranny generał został przewieziony do Warszawy, pomimo wysiłku lekarzy zmarł.
Tablica upamiętniająca generała Franciszka Żymirskiego znajduje się pośród 34 tablic upamiętniających pamięć bohaterów powstania listopadowego w Alei Chwały na ul. Traczy.
Burmistrz Dzielnicy Pragi-PołudnieTomasz Kucharski powiedział, iż są plany utworzenia mauzoleum w miejscu pomnika. Jedna z koncepcji zakłada usypanie 50-metrowego kopca w której we wnętrzu znajdowałyby się kaplica, na sam szczyt prowadziłaby ścieżka utworzona wokół kopca, a na szczycie znajdowałaby się flaga. Zapowiedział podjęcie prac w celu utworzenia Społecznego Komitetu Budowy Mauzoleum Obrońców Olszynki Grochowskiej.
Bitwa, która trwała ponad 8 godzin i pochłonęła ok. 17 tysięcy poległych, była polskim zwycięstwem strategicznym a taktycznym remisem.
To ważny element dziedzictwa Dzielnicy, Warszawy oraz całej Polski.
Walki żołnierza polskiego pod Olszynką Grochowską zostały, po 1990 r., upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, "GROCHÓW 22 II 1831".
Ten film to znakomita lekcja historii, którą należy przekazywać z pokolenia na pokolenie, aby każdy znał losy polskich bohaterów Bitwy pod Olszyną Grochowską. W filmie wykorzystano animowane plansze pokazujące jak układały się fazy bitwy, a zdjęcia filmowe z rekonstrukcji pobudzają wyobraźnię widza. Realizacja projektu miała za cel edukację pokoleń, podtrzymanie „Pamięci o Bitwie pod Olszynką Grochowską”. Naszym celem jest aby każdy mieszkaniec Pragi-Południe poznał historię miejsca i kultywował tradycje o pamięci poległych żołnierzy.
O bohaterach, Ich poświęceniu i odwadze opowiadają w filmie: Posłanka na Sejm RP Joanna Fabisiak, Radny M.ST. Warszawy Andrzej Melak oraz Antoni Lewandowski autor scenariusza i koordynator bitwy 25.02.2012 roku.
8 marca 2014 r. zapraszamy na
Inscenizację Bitwy pod Olszynką Grochowską
-projekt finansowany z budżetu m.st. Warszawy
Park im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”
(ul. Grochowska róg Kwatery Głównej)
- 11.00 Koncentracja wojsk i odprawa dowódców
- 12.00 Przegląd wojsk historycznych, raport komendanta
placu składany władzom dzielnic
- 12.10 Wymarsz wojska na pole Bitwy pod Olszynką Grochowską
Aleja Chwały (ul Traczy)
- 12.30 Wojska rosyjskie zajmują pozycje na polu Bitwy pod Olszynką Grochowską
- 13.00 Dotarcie oddziałów powstańczych - początek inscenizacji
- 14.00 Koniec zmagań wojskowych – oddanie hołdu bohaterom
Bitwy pod Olszynką Grochowską
ZAPRASZAMY
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy