Powtórka z Kobielskiej. Mniej historycznej kostki na Wiatracznej

Przedwojennej szlachetnej kostki tzw. "skandynawki" widocznej na zdjęciach a ułożonej na wjazdach na trzech posesjach już nie ma. W trakcie remontu chodnika na ulicy Wiatracznej na Grochowie zastąpiona została zwykłą betonową baumą.

"Nową nawierzchnię z płyt betonowych zyskał w ostatnich tygodniach chodnik na ul. Międzyborskiej - od al. Waszyngtona do al. Stanów Zjednoczonych. W ramach prac prowadzonych przez firmę ADROG wyremontowane zostały również zjazdy na posesje. Wymieniliśmy także stare, zniszczone krawężniki. Remont przeszły również chodniki na ul. Wiatracznej. Tam nową nawierzchnię trotuarów ułożyliśmy na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Dwernickiego" - chwali się Zarząd Dróg Miejskich.

Ponieważ za ulicę Wiatraczną odpowiada Zarząd Dróg Miejskich, zapytałem dlaczego kostka została usunięta i czy istnieje szansa, że powróci na Grochów lub w inne miejsce na Pradze Południe.

"Remont chodnika na ul. Wiatracznej wykonuje na zlecenie ZDM firma ADROG. W ramach remontu wymieniona została również nawierzchnia zjazdów bramowych. Kostka kamienna została usunięta, w jej miejsce ułożyliśmy równą kostkę betonową. Decyzja była podyktowana licznymi skargami od mieszkańców - dotychczasowa kostka była bardzo nierówna i sprawiała duże problemy, np. rodzicom z wózkami. Kostka została zdemontowana przez wykonawcę prac, firma ta zgodnie z umową może dysponować materiałami rozbiórkowymi." - tłumaczy Mikołaj Pieńkos z ZDM

Jak widać zabrana z trzech zjazdów bramowych kamienna kostka stała się jako materiał rozbiórkowy własnością firmy ADROD. Zatem trzeba stwierdzić, iż szansa aby kiedykolwiek powróciła w dawne miejsce lub była wykorzystana np. w czasie planowego remontu historycznej ulicy Rybnej jest niemal zerowa. Chwalebny przykład z Kobielskiej, gdzie dzięki współpracy miłośników Grochowa i Urzędu Dzielnicy udało się przywrócić zdjęty w czasie remontu bruk pod jeden adres, w przypadku Wiatracznej nie zostanie powtórzony.

"Skandynawka" nie znikła całkowicie z ulicy Wiatracznej. Można ją nadal ujrzeć w kilku miejscach. Polecam wycieczkę i wykonanie pamiątkowych zdjęć. Bo kto wie - kiedy nieoczekiwanie przemieni się w baumę.

2015-09-29 11:42 1664

Komentarze

Grzegorz

Pytam po co i na co remontuje się chodniki, wydaje ciężko zarobione pieniądz Podatników? A no po to by samochody mieszkańców i nie tylko ,co za nic mają pieszych mogły na nich ,(równych) parkować.To jakiś absurd.Chodnik na Wiatracznej wyremontowano też na odcinku od Szaserów do Chrzanowskiego.Dlaczego nie dokończono inwestycji i nie ustawiono słupków u-12c w celu wyeliminowania parkowania całą szerokością pojazdu na chodniku?To po co był taki szumny remont ? Dla stworzenia parkingu dla blachosmrodów? Uwolnić chodniki , Chodniki dla pieszych.

~OloOlo

......firma ta zgodnie z umową może dysponować materiałami rozbiórkowym...... W porozumieniu oczywiście, w porozumieniu. Może by tak pooglądać za jakieś pół roku podjazdy pod domy P. Urzędnikow Górnej Półki ? A może tak jakaś ....wycena tej kostki, skoro oficjalnie weszła do rozliczenia? Bo cenę współczesną kostki granitowej łatwo znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.