Park Znicza

Park o powierzchni 1,8 ha został utworzony w latach 50-tych XX kiedy to z inicjatywy mieszkańców Grochowa wytyczono dwie aleje: główną i owalną. Wzdłuż alei głównej posadzono drzewa.
W 1961 roku w parku ustawiono pomnik Poległym za Ojczyznę w latach 1939-1945.
W latach 2007-2008 kosztem około 5,5 mln zł dokonano rewitalizacji parku.
Ponowne otwarcie miało miejsce 13 listopada 2008 roku.
Utworzono dwa place zabaw: dla maluchów i starszych dzieci oraz fontannę. Powstały nowe ławki, pergole, ukształtowano teren (w tzw. falujące pryzmy), a alejki zostały wybrukowane.
Na teren parku można można wprowadzać psy, ale wyłącznie na smyczy. Będzie też trzeba po nich sprzątać, w związku z tym w parku są dostępne kosze na psie odchody.
Cały teren jest ogrodzony i strzeżony całodobowo.
Grupa społeczników dąży do nadania parkowi nowej nazwy im. gen. Stanisława Sosabowskiego.
Ciekawostki
- Na tym terenie został wzniesiony Fort XI ("Grochów", "Grochów Duży") - jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Po 1909 roku, w ramach likwidacji twierdzy, umocnienia zostały wysadzone, a fosy zasypane. Ostatecznie ślady po forcie zatarto w latach trzydziestych XX wieku.
- Na wniosek okolicznych mieszkańców podczas rewitalizacji zachowano kilka krzewów z gatunku lilak pospolity oraz zwiększono liczbę drzew.
- Podczas rewitalizacji nie potwierdziły się informacje o możliwości występowania na terenie parku miejsc pochówku żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
- Dużo emocji wywołała propozycja budowy placu dla deskorolek. Ostatecznie z uwagi na protesty plac nie powstał.
- Największą atrakcją parku jest jego fontanna o kształcie tarczy zegarowej. Woda, która tryska z 20 dysz jest zgodna z aktualną godziną i dodatkowo podświetlona specjalnymi lampami, co powoduje, że każdy strumień ma inny kolor. Szczególny urok fontanna zyskuje w nocy.
Źródło: Portal Twoja Praga
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy