Park Znicza

Park Znicza położony jest na Grochowie między ulicami: Znicza, Łukiską, Bełżecką i Filomatów w Warszawie.

Park o powierzchni 1,8 ha został utworzony w latach 50-tych XX kiedy to z inicjatywy mieszkańców Grochowa wytyczono dwie aleje: główną i owalną. Wzdłuż alei głównej posadzono drzewa.

W 1961 roku w parku ustawiono pomnik Poległym za Ojczyznę w latach 1939-1945.

W latach 2007-2008 kosztem około 5,5 mln zł dokonano rewitalizacji parku.

Ponowne otwarcie miało miejsce 13 listopada 2008 roku.

Utworzono dwa place zabaw: dla maluchów i starszych dzieci oraz fontannę. Powstały nowe ławki, pergole, ukształtowano teren (w tzw. falujące pryzmy), a alejki zostały wybrukowane.

Na teren parku można można wprowadzać psy, ale wyłącznie na smyczy. Będzie też trzeba po nich sprzątać, w związku z tym w parku są dostępne kosze na psie odchody.

Cały teren jest ogrodzony i strzeżony całodobowo.

Grupa społeczników dąży do nadania parkowi nowej nazwy im. gen. Stanisława Sosabowskiego.

Ciekawostki

  • Na tym terenie został wzniesiony Fort XI ("Grochów", "Grochów Duży") - jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Po 1909 roku, w ramach likwidacji twierdzy, umocnienia zostały wysadzone, a fosy zasypane. Ostatecznie ślady po forcie zatarto w latach trzydziestych XX wieku.
  • Na wniosek okolicznych mieszkańców podczas rewitalizacji zachowano kilka krzewów z gatunku lilak pospolity oraz zwiększono liczbę drzew.
  • Podczas rewitalizacji nie potwierdziły się informacje o możliwości występowania na terenie parku miejsc pochówku żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
  • Dużo emocji wywołała propozycja budowy placu dla deskorolek. Ostatecznie z uwagi na protesty plac nie powstał.
  • Największą atrakcją parku jest jego fontanna o kształcie tarczy zegarowej. Woda, która tryska z 20 dysz jest zgodna z aktualną godziną i dodatkowo podświetlona specjalnymi lampami, co powoduje, że każdy strumień ma inny kolor. Szczególny urok fontanna zyskuje w nocy.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-06-29 19:16 1520

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.