Miejscy aktywiści bronią Universamu. "Pozbywamy się obiektu kultowego"

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zaniepokojone faktem, że bez konsultacji z mieszkańcami zdecydowano o zburzeniu kultowego budynku Universamu skierowało do burmistrza Pragi Południe Tomasza Kucharskiego petycje. Zamieszczam ją w całości poniżej.

Szanowny Panie Burmistrzu,

w imieniu mieszkańców i społeczników jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że bez konsultacji z mieszkańcami zdecydowano o zburzeniu kultowego budynku na Grochowie – Universamu. Budynek zostanie zrównany z ziemią, a na jego miejsce powstanie 17-piętrowy wieżowiec z galerią handlową. W okolicy funkcjonują liczne bazary oraz stoiska handlowe, które są nie tylko obszarem pracy dla wielu mieszkańców, ale przede wszystkim miejscem, gdzie można zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa wspierając lokalnych sprzedawców i polską gospodarkę. Budowa zespołu nowych budynków spowoduje również zmiany usytuowania pętli autobusowej i – co za tym idzie – chaos komunikacyjny.

Mamy duże poparcie lokalnych władz, dla których ten projekt jest bardzo ważny (…) – powiedział w wywiadzie dla jednego z portali internetowych przedstawiciel inwestora 15 maja br. W nawiązaniu do tej wypowiedzi jesteśmy oburzeni faktem, że władzom Pragi-Południe bardziej zależało na zdobyciu poparcia prywatnej firmy, która działa wyłącznie dla własnego zysku, a nie na akceptacji mieszkańców, którzy tę władzę wybrali w wyborach! Pomijanie naszego głosu i stawianie wyżej interesów dewelopera jest niedopuszczalne! Projekt przebudowy wymaga zmian, zgodnych z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców Grochowa, ponieważ zajmuje centralne miejsce w dzielnicy, której są gospodarzami. To mieszkańcy – zgodnie z art. 1 Ustawy Samorządowej tworzą wspólnotę samorządowa – ich głos powinien być zatem uwzględniany przy planowaniu tak znacznych zmian w przestrzeni dzielnicy.

Rzecznik urzędu Praga-Południe Jerzy Gierszewski w połowie maja podkreślał w mediach, że zostaną zorganizowane spotkania z mieszkańcami, które miałyby na celu przedstawić społecznościom lokalnym projekt oraz rozwiać wątpliwości. Pytamy więc, dlaczego w ciągu dwóch i pół miesięcy urząd nie zrealizował swojej obietnicy i nie zaprosił nas, mieszkańców Grochowa na spotkanie? Swoje opinie na ten temat mieszkańcy mogli zgłaszać po wyłożeniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w roku 2012, jednak 135 uwag zgłoszonych do planu nie zostało uwzględnionych w ogóle, kolejne 86 uwag uwzględniono jedynie częściowo. Żadnej uwagi nie uwzględniono w całości!                           

Ważnym aspektem jest również wartość architektoniczna, historyczna i społeczna budynku. Burząc Universam jednocześnie pozbywamy się ikony i obiektu niewątpliwie kultowego. Dlaczego jest on tak wyjątkowy i niedoceniany?  Modernizm pojawił się w polskiej architekturze po I Wojnie Światowej. Wówczas młode pokolenie architektów na czele z Bohdanem Lachertem czy Józefem Szanajcą, zamiast szukać narodowego stylu wracając do charakterystycznych XIX-wiecznych dworków czy ciasnej zabudowy przedwojennych kamienic, poszło w ślady wybitnego architekta, nazywanego “papieżem modernizmu”, Le Corbusiera. Warto o nim wspomnieć, ponieważ dał początek architekturze, która otacza nas obecnie. Określił tzw. “pięć punktów nowoczesnej architektury”: – konstrukcja słupowa, oparta na pilotis, – wolny plan, – wolna fasada (niezależna od konstrukcji budynku), – wstęgowe okna na całej fasadzie, – płaski dach lub ogród na dachu (źródło: Five Points for a New Architecture, Le Corbusier and Pierre Jeanneret, w: Bau und Wohnen, Stuttgart, Fr. Wederkind & Co., 1927).

Od razu przychodzi nam na myśl Universam Grochów. Zaprojektowany zgodnie z “5 punktami” stanowi idealny przykład warszawskiego modernizmu. Niestety powoli znika on z mapy naszego miasta. Universam niedługo pójdzie w ślady Supersamu czy Sezamu. Dlaczego musimy tak uporczywie niszczyć wartościowe obiekty? Dlaczego następnym pokoleniom nie dajemy szansy na kontakt z przeszłością? Universam to pierwsze w stolicy dzielnicowe centrum handlowo-usługowe (1977), niegdyś chluba lokalnych władz! Od początku lat 90-tych również teren dla prężnie działającego bazaru, który codziennie odwiedzany jest przez tysiące kupujących.

W związku z powyższym, żądamy od Pana Burmistrza, aby porozmawiał Pan ze swoimi wyborcami i mieszkańcami dzielnicy o przyszłości miejsca, z którym emocjonalnie i społecznie związanych jest tysiące mieszkańców. W niniejszej petycji domagamy się przeprowadzenia rzetelnych i formalnych konsultacji społecznych.

 

Z wyrazami szacunku,

Justyna Kościńska
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze

2015-08-19 09:25 5359

Komentarze

~zarost2

Niech se kupiom tą ruinę i wtedy mogą sobie zrobić z klunkrem co tylko ich chora wyobraźnia sobie wyroi.... Ten mój kraj po to walczył o wolność żeby rozbierać ponure gmaszyska poprzednich władców. "Tam siegaj gdzie wzrok nie sięga" "Jako piorun twoje ramię..."

~Gość1

Niech żyje Społem i architektura komunistyczna!

~Grochowy

@ rutek Nie piszą, że w imieniu wszystkich mieszkańców, bo Ty jesteś przeciw. Ja popieram protest!

~rutek

Czemu ktos pisze list i umieszcza tekst "w imieniu mieszkancow" ? Jestem mieszkancem grochowa i jestem za zburzeniem tej rudery ktora tylko straszy. A na tylach kreci sie tyle lumpow ze szkoda gadac. Najwyzszy czas cos z tym zrobic. Miasto musi sie rozwijac i zmieniac na lepsze a nie stac w miejscu i niszczec. A menelstwo wywiescw cholere.

~Krzysiek z Wawy

Ci Warszawscy aktywiści nie mają się czym zajmować...Co jest wartościowego w obiekcie, który niedługo będzie groził zawaleniem i którego utrzymanie kosztuje z roku na rok coraz więcej? Oczywiście 17metrowy wieżowiec nie jest najlepszym pomysłem, ale coś nowego trzeba tam postawić. Tak samo z bazarkiem - należy ujednolicić i postawić spójne budki.

~matek

a co zrobicie jak budynek się rozpadnie? Ja rozumiem kultowe budynki, ale to nie jest zabytek i odstrasza od centrum Grochowa. Zobaczycie, że jak powstanie nowoczesny budynek będziecie zadowoleni. Rozwalić UNIWERSAM jak najszybciej, najlepiej jeszcze w tym miesiącu!!

~Rafał Wodzicki

Od lat próbuję zainteresować wadami projektowania systemu komunikacyjnego w naszej dzielnicy (metro w krzaki, tramwaj przez działki, pętla Wiatraczna, gdzie kilometrami trzeba będzie dalej latać by się przesiąść). Jest to lekceważone po prostu. Jak ekspert niezależny po prostu nie istnieję, ani dla burmistrza (nie wie, że trzeba walczyć o stację przy Wiatracznej - "Emilianów"), ani dla dyrektora Reksnisa (który napisał do mnie brednie świadczące o nieprofesjonalizmie. Więc Universam to małe piwo.... (-) Grochów-nie-Praga-Pd.

~Marylka Warszawa

Nie zgadzajmy się na zburzenie i tyle nie ma co negocjować to nasz od wielu pokoleń budynek i niech stoi bazaru jak zabraknie szok i nie daj Panie Boże pętla zniknie to . Ci co tam pracują z tymi z bazaru niech pilnują by nie zburzyli .

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.