Kino 1 Maj
Kino 1 Maj około 1956 roku
Kino 1 Maj znajdowało się przy ulicy Podskarbińskiej 4 na Grochowie.Budynek kina w formie parterowego pawilonu wg. projektu Mieczysława Pipreka został zbudowany w latach 1949/1950 na rogu ulicy Podskarbińskiej i Kobielskiej.
Pierwszy seans miał miejsce w dniu 1 maja 1950 roku.
Wnętrze utrzymane było w stylu socrealistycznym. Na sali głównej uwagę przykuwały płaskorzeźby, w dużym holu obłożonym marmurem znajdowała się poczekalnia oraz dwie kasy. Kino nie posiadało balkonu.
Widzowie wchodzi na sense przez boczne przejścia po obu stronach widowni na której ustawiono pod małym kątem trzeszczące, ale wygodne fotele, ściany wyłożone dźwiękochłonnymi, perforowanymi panelami. Wyjścia były od strony ulicy Kobielskiej.
Kino zakończyło działalność około 1989 roku.
Następnie w sprzedanym budynku znajdowało się studio włoskiej telewizji TV Polonia 1. Później dyskoteka.
Od około 2001 roku budynek po przekształceniu (zniszczeniu) został przeznaczony przez firmę Marcpol na market spożywczo-przemysłowy.
Budynek został został wpisany do wykazu obiektów i obszarów objętych ochroną z zakresu dziedzictwa kulturowego i ochrony środowiska na terenie m.st. Warszawy.
Architekt kina Mieczysław Piprek zmarł 25 lipca 2012 roku.
Ciekawostki
- Przed wojną w tym miejscu znajdował się drewniany budynek mieszkalny (Kobielska 83). Spłonął we wrześniu 1939 roku.
- Mieszkańcy udając się do kina używali zwrotu "Idę do maja"
- Kino 1 maj było jednym z czterech pierwszych kin powstałych w Warszawie po II wojnie światowej (pozostałe kina to: W-Z , Stolica i Ochota). Wszystkie wg. projektu Mieczysława Pipreka.
- W czasie sensów często "urywał się" film.
- Kino posiadało ponoć specyficzny zapach...
- Prawie nigdy do kas nie było kolejek.
- Słynne maratony filmowe w kinie 1 Maj organizował "wieczny" mieszkaniec akademików przy Kickiego Roman Gutek.
Źródło: Portal Twoja Praga
Komentarze
Mieszkałam tak obok przez kilka lat pamiętam wszystkie niedzielne poranki ale też gwiezdne wojny....
Oj, czepianie się... Ja tam nie pamiętam żadnego zapachu... a często tam bywałam jako małoletnia mieszkanka z ulicy Kobielskiej. Kino "Maj" (nikt nie mówił przecież 1 Maj) było najbardziej wypasionym kinem na Pradze Południe i naprawdę nie pamiętam, żeby się jakiś film urwał. Co innego w "Sokole" na Paca... W "Maju" widziałam wszelkie "Godzille" , "Złoto dla zuchwałych" , "Obcego - 8 pasażera Nostromo"... jakieś animowane i oczywiście... poranki... Teraz Marcpol... Tam gdzie teraz jest bankomat... wisiał repertuar na miesiąc...
~Wojtek
Czy ktoś z Państwa wie może, kto jest autorem archiwalnego zdjęcia kina "1 Maj" załączonego do artykułu? Z jakiego źródła pochodzi prezentowana fotografia?