Artur Hessel Mistrzem Polski w kendo

Artur Hessel z Krakowskiego Klubu Szermierzy został Indywidualnym Mistrzem Polski w Kendo, podczas zawodów, które odbyły się 5 lutego 2005 roku w hali sportowej na ulicy Siennickiej 40 na Grochowie.

Artur Hessel wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski w kendo już po raz ósmy w swojej karierze. Jego występ w grochowskiej hali OSIR był jednocześnie pożegnalnym występem najlepszego polskiego zawodnika, który w bieżącym roku, wraz z Andrzejem Kustoszem (5 dan) z Łodzi (sześciokrotny mistrz Polski), został wpisany na listę sędziów Europejskiej Federacji Kendo.

Wyniki XXIV IMP w kendo:

I miejsce - Artur Hessel (5 dan, KKS, Sekcja Kendo)
II miejsce - Rafał Jaśtak (3 dan, Klub Kendo w Poznaniu)
III miejsce - Mariusz Wial (3 dan, Shodokan Olsztyn)

kantosho - Andrzej Malkiewicz (Shodokan Olsztyn)

Kendo jest japońską odmianą szermierki sportowej, prowadzonej przy użyciu bambusowych mieczy. Jest zarazem jedną z japońskich sztuk walki określanych wspólnym mianem buto. Jako sztuka walki wywodzi się bezpośrednio z szermierki bojowej samurajskiej o nazwie kenjutsu, która miała zastosowanie począwszy od XI wieku, czyli od czasu wprowadzenia do użytku miecza jednosiecznego o wygiętym kształcie i której różne szkoły i formy rozwijały się aż do połowy wieku XIX, gdy wprowadzono zakaz noszenia mieczy przez ludność cywilną.

Para-sportowa forma szermierki bojowej rodziła się w początkach XVII wieku, gdy do treningu szermierzy zaczęto stopniowo wprowadzać urządzenia pozwalające na zadawanie ciosów, a tym samym na staczanie bezkrwawych pojedynków. Trening prowadzony przy użyciu ostrych mieczy stalowych na to nie pozwalał - umożliwiał on jedynie powtarzanie stałych sformalizowanych układów, tzw. kata, w których ciosy były zatrzymane w ostatniej fazie ataku. Zastosowanie mieczy ćwiczebnych, najpierw drewnianych, a później elastycznych konstrukcji bambusowych oraz solidnych protektorów wzorowanych na zbroi samurajskiej, pozwoliło ćwiczyć bardziej dynamicznie i toczyć walki sparingowe. Wprowadzone z czasem regulaminu treningu szły w kierunku ograniczenia dopuszczalnego obszaru zadawanych cięć, a także eliminacji technik zagrażających bezpieczeństwu walczących
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2005-01-27 09:53 1339

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.