100. rocznica urodzin Ireny Sendlerowej - konferencja, spotkania, odznaczenia

Przedstawiciele 11 szkół z całej Polski noszących imię Ireny Sendlerowej lub pretendujących do tego zaszczytnego wyróżnienia spotkali się na Pradze Południe aby uczcić 100. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej.

Organizatorem uroczystości było południowopraskie Gimnazjum nr 23 przy ul. Tarnowieckiej 4, którego patronką od dwóch lat jest właśnie Irena Sendlerowa.

Ideą spotkania było nie tylko propagowanie wśród młodzieży właściwych postaw i zachowań wobec drugiego człowieka, które w swoim długim życiu prezentowała Irena Sendlerowa, ale również podjęcie działań zmierzających do powołania Stowarzyszenia Szkół Sendlerowskich.

Obchody rozpoczęły się we wtorek 16 lutego zajęciami integracyjnymi, zwiedzaniem sali patronki i projekcją biograficznego filmu dokumentalnego. W drugim dniu goście spotkali się z córką Ireny Sendlerowej – Janiną Zgrzembską oraz autorką książki o Irenie Sendlerowej – Anną Mieszkowską, Rzecznikiem Praw Dziecka oraz złożyli hołd przy grobie swojej patronki na Cmentarzu Powązkowskim.

Kulminacyjnym punktem uroczystości była środowa gala zorganizowana w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej, którą zaszczyciła swoją obecnością żona Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska, uhonorowana medalem „Ludziom czyniącym dobro”.

Wśród laureatów pierwszej edycji tego odznaczenia znaleźli się również:

Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej,
Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka,
Gołda Tencer – prezes Fundacji Shalom,
oraz Bożena Walter – prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

Ponadto, medal otrzymali Anna Mieszkowska – autorka książki o Irenie Sendlerowej i ksiądz prałat Zenon Majcher – proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego przy Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej.

W tym szacownym gronie nie zabrakło również Burmistrza Dzielnicy Pragi Południe Tomasza Kucharskiego, który jako założyciel Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Rembertowie, wieloletni pracownik Pomocy Społecznej na Pradze Południe i w Wawrze oraz współpracownik organizacji społecznych wspierających dzieci został nazwany kontynuatorem dzieła Ireny Sendlerowej.

Części oficjalnej towarzyszyła wystawa fotograficzna „Śladami Ireny Sendlerowej” oraz przedstawienie w wykonaniu uczniów „Życie nie po to jest, by brać”.

Chwilą wzruszenia i zadumy był zaprezentowany fragment filmu Andrzeja Wolfa zrealizowany w 2007 roku na okoliczność przyjęcia imienia Ireny Sendlerowej przez niemiecką szkołę w Hohenroth. Postać i głos Ireny Sendlerowej sprawił, że na moment wszyscy wstrzymali oddech...

My, na szczęście, żyjemy w czasach i miejscu, w których pomagając innym, nie musimy się obawiać o własne życie. Zatem róbmy to. Tak normalnie na co dzień.

A tak szlachetne wzorce, jak Irena Sendlerowa, niech pozostaną niedoścignionym ideałem.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2010-02-19 15:02 1225

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.