Sobota, 26 Maja 2018 - Filipa, Pauliny

Znika przedwojenna fabryka. Będzie kolejne osiedle?

Teren prac rozbiórkowych przy Podskarbińskiej 32/34
Teren prac rozbiórkowych przy Podskarbińskiej 32/34
Spółka Mesko przystąpiła do wyburzania zabudowań przedwojennej Fabryki Dźwigów Bracia Jenike przy Podskarbińskiej 32/34 na Grochowie. Buldożer z potężnymi szczypcami zaledwie w ciągu kilku godzin obrócił w pył nie tylko mur dawnej fabryki, ale i jedną z hal produkcyjnych z wciąż zachowaną suwnicą.

Będzie kolejne osiedle?

Zabudowania przedwojennej fabryki dźwigów przechodzą do historii. Wraz nimi zostaną wkrótce wyburzone już powojenne budynki użytkowane przez wiele lat przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-WARSZAWA II". Ogółem na całym terenie ma zostać wyburzonych 8 budynków.

Prace zlecone przez właściciela terenu, jakim jest spółka Mesko mają potrwać do 90 dni. W przyszłości na tym terenie planowana jest zabudowa mieszkaniowo-usługowa, gdyż o taką decyzję kilka lat temu wystąpiła spółka władająca terenem. W 2013 roku ta sama spółka sprzedała również pofabryczne zabudowania przy Grochowskiej 306/308 na Kamionku. Dziś są modernizowane na biura z usługami.

Nie zdążyli...

Przed kilkoma tygodniami aktywiści z Miasto Jest Nasze wystąpili z wnioskiem o objęcie ochroną zabytkowych budynków Fabryki Dźwigów.

"Źle się dzieje! Właśnie otrzymaliśmy sygnał, że budynek, o który wnioskowaliśmy wpis do rejestru zabytków na Podskarbińskiej 32/34 jest nieoczekiwanie rozbierany. Wszystko dzieje się tuż przed majówką i po godz 16! Przypadek? Nie sądzimy. Otrzymaliśmy także informację od znajomych rzemieślników z Podskarbińskiej, że budynek miał być wpisany do rejestru w połowie kwietnia." - czytamy na profilu MJN.
2017-04-27 20:37 3002

          

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.