Żydowskie gospodarstwo "Hechaluc" na Grochowie - wykład pierwszy

Ponad 100 osób w skupieniu i zainteresowaniu wysłuchało pierwszego z serii trzech wykładów na temat przedwojennego żydowskiego gospodarstwa "Hechaluc" na Grochowie.

W jakim celu na osiedle Ostrobramska przyjeżdżają wycieczki z Izraela? Gdzie i kiedy na Grochowie funkcjonowało eksperymentalne gospodarstwo syjonistyczne? Dlaczego grochowska ferma HeChaluc Pionier była najbardziej oryginalnym kibucem na ziemiach polskich?

Na te i wiele innych pytań można było usłyszeć odpowiedź na spotkaniu zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. Szymona An-skiego i klubokawiarnię Kicia Kocia.

Gościem pierwszego wykładu, który odbył się 9 kwietnia była dr Maria Cieśla z Instytutu Historii PAN i Agata Maksimowska ze Stowarzyszenia im. Szymona An-skiego.

Zgromadzeni goście mogli obejrzeć wiele unikalnych zdjęć fermy oraz zapoznać się ze wspomnieniami byłych grochowskich kibucników, które przybliżyła słuchaczom Maria Cieśla. Nie zapominano o konfrontacji z jedynym opisem farmy jakiego dokonał przed laty Jerzy Kasprzycki.

Kolejne spotkania

Grochowska klubokawiarnia Kicia Kocia z Garibaldiego 5a planuje jeszcze dwa spotkania poświęcone fermie Hechaluc. Pierwsze z nich odbędzie się na początku maja i będzie dotyczyć filmografii powstałej na terenie i w kooperacji z kibucem.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-04-15 13:16 1186

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.