Zrujnowane pawilony przy Zamienieckiej czekają na kupca
Handlowa tradycja
W pamięci starszych mieszkańców Grochowa okolice Placu Szembeka zawsze kojarzyły się z handlem. W narożniku ulic Grochowskiej i Zamienieckiej, gdzie w latach 60-XX wieku za zgodą władz dzielnicy zbudowano murowane pawilony, handel w drewnianych budkach odbywał się nieprzerwanie się już od końca lat 30-tych XX wieku z wielkim jego rozkwitem w okresie okupacji i okresie PRL.
Na podstawie decyzji Prezydenta m.st. Warszawy nr 72/GK/DW/2006 z dnia 26 lutego 2006 rozpoczęła się procedura przekazywania spadkobiercom - rodzinie Białogońskich praw do w/w nieruchomości. Wkrótce budynek został opuszczony przez byłych użytkowników, po czym ZGN zamurował od strony podwórka otwory okienne i drzwiowe.
W wyniku pożaru, który wybuchł 13 kwietnia 2013 roku ZGN dodatkowo zabezpieczył witryny od strony ulicy Zamienieckiej płytą OSB.
Dziś, choć pawilony nieczynne, na wpół legalny handel odbywa przed nimi dalej. Można kupić starzyznę czy też znalezione często na śmietniku niepotrzebne a jeszcze warte wykorzystania przedmioty.
Teren na sprzedaż
Z informacji, które bez problemu można znaleźć w internecie wynika, iż działka pod pawilonami wraz z wysiedloną już kamienicą przy Grochowskiej 129 jest wystawiona na sprzedaż. Co może tam powstać? Plan zagospodarowania przewiduje budowę do wysokości 30 m. Atrakcyjny teren, który po rewitalizacji placu Szembeka zyskał jeszcze na wartości może być przeznaczony na handel, gastronomię, hotel, biura czy budynek mieszkalny.
Oczywiście o przyszłym wykorzystaniu zdecyduje przyszły nowy właściciel. Trzeba pokreślić, iż musi on być dość majętny, ponieważ orientacyjny koszt działki budowlanej o powierzchni 1000 m2 na rogu Grochowskiej i Zamienieckiej wynosi około 9 mln zł.
Trzeba mieć nadzieję, iż chętny się wkrótce znajdzie i to miejsce wraz z sąsiednią kamienicą przy Zamienieckiej 92, która właśnie teraz, po wielu latach wraca do byłych właścicieli zmienią diametralnie wygląd najbliższej okolicy.
Źródło: Portal Twoja Praga
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy