Znamy finalistów konkursu wiedzy o Pradze Południe

W Zespole Szkół nr 12 przy ul Siennickiej 15 na Grochowie odbędzie się półfinał Konkursu Wiedzy o Pradze Południe dla uczniów gimnazjów i szkół średnich dzielnicy.

Półfinał za nami
 
W eliminacjach do konkursu, które odbyły się na przełomie stycznia i lutego br., w 25-ciu placówkach udział wzięło ponad 450 uczniów.

W dzisiejszym półfinale wystartowały 24 drużyny w trzyosobowym składzie, które reprezentowały 10 południowo-praskich gimnazjów, 8 liceów, 5 techników oraz jeden zespół szkół (drużyna mieszana uczniów Technikum Łączności i LO w Zespole Szkół nr 37).

W konkursie, który miał formę pisemną trzeba było oprócz wiedzy historycznej wykazać się także znajomością m.in.: topografii dzielnicy, nazw ulic czy miejsc pamięci. Po zakończeniu testu komisja konkursowa oceniła wszystkie prace, po czym wyłoniła przechodzące do finału drużyny.

Gimnazja
1. miejsce - Gimnazjum nr 25, ul. Zwycięzców 44
2. miejsce - Gimnazjum nr 18, ul. Angorska 2
3. miejsce - Gimnazjum nr 21, ul. Siennicka 15

Szkoły średnie
1. miejsce - XIX LO, ul. Zbaraska 1
2. miejsce - IV LO, ul. Saska 59
3. miejsce - Technikum nr 12, ul. Siennicka 15

Finał konkursu odbędzie się w połowie kwietnie na terenie Centralnej Biblioteki Wojskowej przy ul. Ostrobramskiej.

Konkurs jest wspólną inicjatywą senatora Marka Borowskiego oraz samorządu Dzielnicy Praga Południe. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat tej części Warszawy, jej historii i tradycji, wśród najmłodszych mieszkańców. Organizatorów wspiera merytorycznie Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział Grochów oraz Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe.

Z przymrużeniem oka

W czasie rozwiązywania testu nie obyło się bez zaskakujących czy czasami wręcz humorystycznych odpowiedzi. Jeden z uczniów wskazał wskazał burmistrza dzielnicy jako inicjatora budowy Pomnika Szosy Brzeskiej, natomiast w pytaniu o patrona Parku Skaryszewskiego zaznaczono odpowiedź: Władysław Skaryszewski. Sporą trudność sprawiło pytanie dotyczące daty uruchomienia pierwszej linii tramwajowej na Pradze Południe oraz wskazanie pisarki, która uczyła i pisała swoje utwory w Dworku Grochowskim. Co ciekawe, na trudne pytania o surowiec przetwarzany w fabryce Kemnitza padały w zdecydowanej większości dobre odpowiedzi.

Kilku uczniów twierdziło, iż na Pragi Południe nie ma pomnika gen. Berlinga, zaś określając ilość członków załogi zestrzelonego w 1944 r. Liberatora, którzy ponieśli śmierć, padała wręcz niewiarygodna liczba od 100 do nawet 300 osób... W rzeczywistości śmierć poniosło 6 alianckich lotników.
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-03-12 09:13 1012

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.