Zatopiony czołg

Czy w stawie na Koziej Górce może znajdować się zatopiony niemiecki czołg z okresu II wojny światowej? A może to tylko miejska legenda przekazywana od lat przez okolicznych mieszkańców? Być może zagadka zostanie wkrótce rozwiązana.

Kozia Górka - miejsce zapomniane

Staw, o którego istnieniu wielu mieszkańców pobliskiego Grochowa nie ma nawet pojęcia został wykopany przez jeńców radzieckich po 1941 roku. Starsi mieszkańcy wspominają, że jego funkcją było chłodzenie zbiornika paliw zaopatrującego niemiecką armię. W okolicach stacjonowały niemieckie jednostki budowlano - remontowe, którym zresztą sam staw zawdzięcza swoje istnieje. Pozostałości poniemieckie istnieją w okolicy do dzisiaj. Jest to m.in. betonowa droga na ulicy Łaziebnej, domy, a właściwie ich pozostałości oraz ujęcie wody z tamtego okresu.

Po wojnie staw pod nazwą Bałki, Baustelle bądź po prostu Kozia Górka wraz z plażą przez długie lata służył jako nieformalny teren rekreacyjny dla mieszkańców pobliskiego Grochowa. Według przekazów przy niskim stanie wody można było bez problemu ujrzeć a nawet wejść na elementy czołgu...

Dziś zaniedbany i zarośnięty z ustawionym nad brzegiem znakiem: czarny punkt wodny - jest miejscem zapomnianym.

Zatopiony czołg - niewyjaśniona zagadka

Weryfikacją doniesień o spoczywającym w stawie czołgu zainteresował się w ostatnich dniach radny Marek Borkowski, który złożył do urzędu Praga Południe interpelację, w której czytamy:

"Kolejna sprawa, którą chciałbym poruszyć to docierające do mnie legendy okolicznych mieszkańców o zatopionym w stawie czołgu z okresu II wojny światowej. Ponieważ jest ich coraz więcej, być może warto było by się poważnie zainteresować tą sprawą?

Obecnie istnieją technologie umożliwiające podziemną i podwodną lokalizację takich zatopionych obiektów; czy w przypadku potwierdzenia się informacji na temat czołgu, albo też innych urządzeń, bądź sprzętu z okresu okupacji Urząd Dzielnicy mógłby przeprowadzić tego rodzaju badania?

Myślę, że w przypadku ich pomyślnego zakończenia można by się było pokusić o remont i eksponowanie tego rodzaju pamiątek historii na terenie naszej dzielnicy".

Dalszym losom tej pasjonującej sprawy będziemy się przyglądać.

Jeśli ktoś posiada wiadomości, które mogą okazać się pomocne do rozwiązania tej zagadki proszę o odpowiedź na stronie - jako komentarz.
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-02-20 15:40 1593

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.