Z Kobielskiej znikła historyczna kostka. "To skandal, brak poszanowania dla miejsca i historii"

Przedwojenna szlachetna kostka brukowa, tzw. skandynawka ułożona w kilku wjazdach bramnych na ulicy Kobielskiej została w czasie prowadzonej przebudowy zastąpiona tandetną kostką Bauma. Niestety, to efekt przyjętego przez dzielnice projektu oraz braku jakichkolwiek konsultacji społecznych dotyczących modernizacji ulicy.

Brak poszanowania dla miejsca i historii!

Od chwili rozpoczęcia prac na Kobielskiej otrzymaliśmy już kilka listów od zbulwersowanych mieszkańców Grochowa.

"Wyjazd z bramy, wyłożony starym kamieniem, teraz jest wyłożony baumem. Wyrzuca się tu wartościowe, stare elementy, wstawia nowe w najtańszej, najbardziej banalnej, ordynarnej formie, nie dbając o uszanowanie śladów przeszłości. Ot, choćby marmurowa kostka ozdobna wzdłuż chodnika przy Rębkowskiej. W ramach remontu wyrzucono ją beztrosko i ułożono - a jakże - BAUMA. To skandal, brak poszanowania dla miejsca i historii! To są działania nieodwracalne!" - pisze pani Aleksandra.

Mieszkanka zwraca też uwagę na nową nawierzchnię pisząc: "Kostka uliczna zostanie wymieniona na asfalt. Kostka zapewniała wolny ruch aut, lepszą meliorację, była (jest) charakterystyczna dla Grochowa, podkreśla spokojny i historyczny klimat tej dzielnicy. Przetrwała naprawdę wiele lat i remontów, w przeciwieństwie do asfaltu. Teraz robi się tu drugie Śródmieście, zachęca auta do ruchu, projektuje się więcej miejsc parkingowych, zupełnie przeciwnie do trendów, jakie panują na świecie!" - kończy swój list nasza czytelniczka.

Historia się powtarza

Niestety, usunięcie doskonale zachowanej przedwojennej kostki to już kolejny po ulicy Kawęczyńskiej przykład degradacji zabytkowej tkanki miejskiej, a tej na Grochowie jest wyjątkowo mało. Piszę celowo "zabytkowej", gdyż według opracowywanej nowej definicji zabytkiem jest to, co lokalna społeczność uważa za zabytek a takie elementy niewątpliwie nimi były.  

Wielką krzywdę wyrządzono ulicy Kobielskiej, a przecież na terenie samego Grochowa łatwo znaleźć przykłady udanej przebudowy. Mam tu na myśli ulicę Czapelską, gdzie zdjęty kamień polny ułożono tuż obok jezdni i dziś służy jako miejsca postojowe.

Jak ulica wyglądała przed remontem można zobaczyć pod tym linkiem:
https://www.google.pl/maps/@52.2474124,21.0821291,3a,75y,190.08h,61.98t/data=!3m4!1e1!3m2!1shtxwcnwCEErbjMSozBm22g!2e0

Projekt przebudowy Kobielskiej oraz prace budowlane wykonuje firma Drog Bud - Tomasz Kowalski z Warszawy. Ich koszt wyniesie około 2,5 mln zł.
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-12-08 11:47 1175

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.