Wystawa na pożegnanie Universamu

 Wernisaż wystawy U jak Universam
Wernisaż wystawy U jak Universam
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy U jak Universam, który odbędzie się 29 grudnia 2015 r. o godzinie 18.00 w pomieszczeniach po Dziale Konfrontacji i Dekretacji Universamu Grochów. Finisaż wystawy odbędzie się 15 stycznia 2016 r. o godzinie 18.00.

Wystawa wieńcząca działania Stowarzyszenia Animacyjno-Badawczego Flaneur i partnerów projektu związanych z historią i pamięcią o Universamie Grochów będzie podzielona na trzy części. Pokażemy efekty naszej pracy w ramach projektu: wywiady, filmy oraz zdjęcia zrobione dzięki uprzejmości pracowników oraz klientów Universamu. Pokażemy Universam od strony architektonicznej oraz zajmiemy się zagadnieniem luksusu w czasach PRL.

Pierwsza część prezentuje wszystkie dotychczasowe efekty projektu: wywiady, filmy, zdjęcia, łącząc wspomnienia mieszkańców i pracowników sklepu, ale także współczesne spojrzenie na działalność sklepu i różne wymiary jego znaczenia dla lokalnej społeczności.

Druga część jest poświęcona wątkom architektonicznym związanym z założeniami projektu centrum handlowego Universam „Grochów”, przygotowanego przez zespół pod kierownictwem Józefa Zaborowskiego. Skupiamy się tutaj na różnych przykładach podobnych domów towarowych w Polsce. Zaprezentujemy plany architektoniczne samego Universamu oraz szerszy kontekst tego typu przedsięwzięć w PRL lat 70. i początku 80., zwracając uwagę na główne idee stojące za budową tego typu kompleksów w tamtym czasie.

W tej części wystawy, dla dopełnienia perspektywy, uczestnicy będą mogli zobaczyć także najbardziej aktualną wizualizację nowo powstającego centrum handlowo -mieszkalnego projektu firmy „Dantex”.

Trzecia część wystawy jest uzupełnieniem wątków poruszanych w części dotyczącej architektury. Tutaj prezentujemy, w jaki sposób w czasach PRL był postrzegany luksus na co dzień. Jakie wiązały się z nim pragnienia, jakie obrazy, i wreszcie – jakie produkty/przedmioty/rzeczy. Przygotujemy rodzaj instalacji z cytatów mówiących o luksusie lat 70.

Uczestnictwo w wystawie daje również możliwość odwiedzenia przestrzeni Universamu, do tej pory raczej niedostępnych dla mieszkańców.

Sam wernisaż uświetni muzyka grana na żywo.

Partnerem wystawy jest archiwum SARP. Wystawa zrealizowana została ze środków m.st. Warszawy.
2015-12-23 19:10 1446

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.