Wydział Weterynaryjny SGGW

Dawny gmach Instytutu Weterynarii SGGW znajduję się przy ulicy Grochowskiej 272 na Grochowie w Warszawie.

Kompleks budynków zajmujący ok. dwa hektary został wzniesiony w latach 1898-1900 wg projektu rosyjskiego architekta Władimira Pokrowskiego.

Miejsce na siedzibę uczelni wybrano nieprzypadkowo, gdyż po sąsiedzku, w miejscu dzisiejszego parku Obwodu Praga Armii Krajowej, znajdowało się targowisko koni i bydła dostarczające studentom materiału badawczego.

W 1918 roku Instytut przekształcił się w studium weterynaryjne przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1927 roku w Wydział Weterynarii UW przejęty w 1952 roku przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

W 2005 roku uczelnia wyprowadziła się z Pragi na Ursynów.

22 stycznia 2008 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

W marcu 2009 roku Urząd m.st. Warszawy odkupił za 15 mln zł od SGGW teren po dawnym wydziale weterynarii. Obiekty zostały przekazane orkiestrze Sinfonia Varsovia.

W czerwcu 2010 roku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ogłosiła międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie architektoniczne terenu dawnego Instytutu Weterynarii przy ul. Grochowskiej 272. Adaptacja terenu ma zakończyć się przed 2016 r.

Ciekawostki

  • Studentem Instytutu w latach 1886-88 był m.in. Stefan Żeromski, ale na zajęcia uczęszczał na ul. Smolną, gdzie wówczas znajdowała się siedziba uczelni.
  • Była na pierwsza wyższa uczelnia na Pradze - starsza od niejednej na lewym brzegu Wisły.
  • Na tyłach Instytutu w latach 20 i 30 XX w. funkcjonowała powszechna szkoła nr 145.
  • Pozostałością Instytutu jest również skromna około 20 metrowa uliczka Weterynaryjna znajdujące się obecnie na terenie parku im. Obwodu Praga Armii Krajowej.
  • Łukowy fragment muru dawnego Instytutu Weterynarii od strony ul. Terespolskiej to pozostałość po rondzie na którego środku znajdował się carski pomnik bitwy Grochowskiej.
  • W 2008 r. chęć zakupu kompleksu zgłosiła jedna z warszawskich prywatnych uczelni i zadeklarowała chęć stworzenia tam kampusu.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-08-13 13:28 2085

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.