Wspomnienie o Grenadierach

Hymny Polski i Francji zabrzmiały 17 czerwca 2010 r. na uroczystych obchodach Święta Dywizji Grenadierów, które odbyły się na Pradze-Południe. Otworzył je Prezes Grenadierów podpułkownik Stefan Gawlik. Dywizja Grenadierów była pierwszą wielką jednostką polską na obczyźnie utworzoną przez gen. Władysława Sikorskiego. Pierwszym jej dowódcą był gen. Stanisław Maczek, później gen. Bronisław Duch. Wspomnienie o Grenadierach podczas uroczystości wygłosił porucznik Jerzy Piekarski.

W swoim przemówieniu przypomniał o walkach w obronie Francji na terenie Alzacji i Lotaryngii w 1940 roku, o bitwie Dywizji pod Lagarde oraz o obronie kanału Marna - Ren. Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe podkreślił fakt, że bohaterstwo i męstwo Grenadierów zostało okupione olbrzymimi stratami. Tylko w bitwie pod Lagarde, która toczyła się 17 i 18 czerwca 1940 roku zginęło blisko 1000 żołnierzy.

Burmistrz w swoim wystąpieniu przytoczył także fragment z książki „Tragiczny los Linii Maginota”, którą po latach napisał dowódca 3 Armii Francuskiej generał Preletat: „….. postawione zadanie Dywizja wykonała w pełni, ponosząc znaczne straty i zadając przeciwnikowi nieporównywalnie większe. Nie tylko ocaliła honor żołnierza polskiego, ale okryła się chwałą….”

Hołd zmarłym Grenadierom składali między innymi I Warszawska Dywizja Zmechanizowana, Poseł na Sejm RP Alicja Dąbrowska, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy o/Grochów, Przedstawiciel Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Zastępca Burmistrza Adam Grzegrzółka.

Na koniec uroczystości oddano hołd poległym Grenadierom, za męstwo, odwagę i za bohaterstwo, o którym zawsze będziemy pamiętać.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2010-06-18 21:44 1058

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.