W szkole na Grochowie powstał ogród przyjazny dzikim zwierzętom

Trzeci w Warszawie. Pierwszy na Grochowie. Dziś w Gimnazjum nr 22 im. Piotra Szembeka przy ulicy Boremlowskiej 6/12 otwarto niezwykły ogród. Powstał on w ramach programu Ogród Ostoja Zwierząt od pięciu lat realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z firmą Boeing.

Program "Ogród - ostoja zwierząt"

Program "Ogród - ostoja zwierząt" realizowany jest od 5 lat przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z firmą Boeing. Jego celem jest edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego i czynna ochrona dzikich gatunków zwierząt zamieszkujących ekosystem miejski. Praski ogród jest trzecim wybudowanym w ramach programu ogrodem stanowiącym ostoję dla ptaków, drobnych ssaków, płazów i dzikich zapylaczy.

W tym roku honorowy patronat nad programem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, Pan Tomasz Kucharski. Wstęgę uroczyście przecięła Fundatorka Fundacji Nasza Ziemia, Mira Stanisławska-Meysztowicz, Prezes Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią, Pani Henryka Bochniarz, Z-ca Burmistrza Dzielnice Praga Południe Jarosław Karcz oraz Dyrektor Gimnazjum, Pani Lilia Fota-Giedz.

Niecodzienność ogrodu polega na jego wyjątkowych zadaniach: wszystkie rośliny i urządzenia zostały zaprojektowane w nim tak, żeby ułatwić życie żyjącym w mieście dzikim zwierzętom takim jak ptaki, drobne ssaki, czy owady. Są w nim więc gatunki roślin dające owoce, którymi żywią się zwierzęta, jest źródełko wody ważnej dla wszystkich żywych stworzeń, są specjalne domki dla dziko żyjących owadów zapylających. Z czasem pojawią się też zakrzaczenia, w którym zwierzęta będą mogły bezpiecznie się schronić.

Ale to nie koniec funkcji, które będzie pełnił ten zielony teren. Ogród jest również wsparciem dla nauczycieli, stanowiąc klasę na wolnym powietrzu i wygodne wsparcie w nauczaniu wielu przedmiotów, nie tylko biologii i przyrody. Uczniowie będą mogli w nim samodzielnie obejrzeć i odkrywać zjawiska przyrodnicze, różne gatunki roślin i zwierząt dzięki różnorodnemu pomocom w które został wyposażony ogród. Do dyspozycji uczniów jest cały arsenał sprzętu: lornetki, lupy, mikroskopy, siatki entomologiczne, a także pokaźna biblioteczka literatury przyrodniczej. Z ogrodu, po wcześniejszym umówieniu się będą mogły korzystać wszystkie placówki z terenu dzielnicy Praga Południe - od przedszkoli do liceów.
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-10-02 12:46 1137

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.