Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej 6–XXVI Obwodowi Praga Armii Krajowej

W obecności licznie zgromadzonych mieszkańców Pragi Południe oraz wielu pocztów sztandarowych, reprezentujących organizacje kombatanckie, szkoły i organizacje społeczne, z udziałem przedstawicieli władz mazowieckich, stołecznych i dzielnicowych uroczystość rozpoczęło wystąpienie ikony południowo praskich powstańców, żołnierzy 6 Obwodu Praga AK.
Nazywam się Barbara Kolińska PS. „Baśka”. Jestem byłą łączniczką 6 XXVI Obwodu Praga Armii Krajowej III Rejonu, Zgrupowania 678 plutonu 682. W imieniu wnioskodawcy płk. Bohdana Zawolskiego, który zmarł 5 stycznia tego roku i nie doczekał dzisiejszej uroczystości, żołnierzy i harcerzy 6 Obwodu i moim własnym bardzo serdecznie dziękuję Panu Burmistrzowi Tomaszowi Kucharskiemu oraz całemu Zarządowi Dzielnicy Praga-Południe a także Radzie Dzielnicy za ufundowanie tablicy w hołdzie żołnierzom i harcerzom.
Głosem pełnym wzruszenia, Pani Barbara Kolińska wspominała: Zgrupowanie III Rejonu 678, 684 i 690 zlokalizowane przed godziną „W” tu niedaleko, przy ul. Kobielskiej i Weterynaryjnej. Mieliśmy słabe uzbrojenie a nieprzyjaciel bardzo dużą przewagę. Ani jedno zgrupowanie nie mogło wykonać swojego zadania. Patrząc na płonąca Warszawę, nie mogąc walczyć, byliśmy zrozpaczeni. Mimo rozkazu przerwania walk na Pradze i przejścia do konspiracji wielu z nas przepłynęło Wisłę i walczyło na Sadybie, Czerniakowie, na Żoliborzu i w Kampinosie. Wielu zginęło oddając swoje życie za Wolność Warszawy i Ojczyzny.
Koleżanka „Baśki”, też była łączniczka wygłosiła emocjonalny, przez siebie napisany wiersz, wspominający czas wojny i powstania. Wpisując się w powstały nastrój, burmistrz dzielnicy Tomasz Kucharski zaczął swoje wystąpienie od zacytowania fragmentu wiersza pt. „1 sierpnia 1944”, który zdobył I miejsce w powstańczym konkursie poetyckim na Pradze i w nagrodę autor podpisujący się „Ultor 693” dostał pistolet automatyczny Steyer.
Ze swoich kwater – gotowi do boju
O krwią przesiąkłe połacie Grochowa
Składamy hołd wam w dniach krwawego znoju
Bracia z Śródmieścia, Woli, Mokotowa…
Was za wzór biorąc – dzisiaj przysięgamy.
Że o tę ziemie męczeńska i świętą,
Walczyć będziemy z mocą nieugięta,
Że je jedynie z krwią nasza oddamy
Jak bardzo gorące serca i jak wielką młodzieńcza fantazję trzeba było mieć, aby w tamtych mrocznych czasach układać takie wiersze! Cóż to było za pokolenie, które po klęsce wrześniowej i długich latach piekła okupacji hitlerowskiej stać było na heroiczny czyn powstańczy, opisany tak niezwykłymi słowami. – stwierdził burmistrz Tomasz Kucharski. Dalej powiedział min.: Odsłaniamy dzisiaj tablicę upamiętniającą takich właśnie ludzi i takie pokolenie. Ta tablica jest fragmentem wielkiej i systemowej „budowli pamięci” o tym wspaniałym pokoleniu Polaków, którą w wolnej i niepodległej Polsce, lat konsekwentnie budujemy. A musimy ją zbudować solidnie i szybko, dopóki są z nami jeszcze żołnierze z tamtych szeregów. Odchodzą od nas zdecydowanie za szybko tak, jak św. Pamięci płk. Bogdan Zawolski, który wiele zrobił, aby ta dzisiejsza uroczystość mogła się odbyć. Prezes Związku Powstańców Warszawskich 6 Obwodu Praga Armii Krajowej, wspierany przez swoje środowisko, niestrudzenie dążył do upamiętnienia praskich żołnierzy Polski Walczącej. Nie doczekał tej chwili. Możemy jednak dzisiaj głośno oznajmić: Panie Pułkowniku, zadanie zostało wykonane!
Granitowa tablica postawiona w hołdzie żołnierzom i harcerzom 6 XXXVI Obwodu Praga Armii Krajowej, stoi w samym sercu tego pięknego parku na warszawskim Grochowie. Dzięki niej, nazwę parku – Park OPAK – tak często używaną przez mieszkańców dzielnicy, łatwo będzie rozszyfrować i zrozumieć.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy