Uroczystość na skwerze 1. Dywizji Grenadierów

17 czerwca 2013 w 73. rocznicę bitwy pod Lagarde na skwerze 1. Dywizji Grenadierów w narożniku ulic: Grenadierów i Al. Stanów Zjednoczonych odbyły się obchody święta 1. Dywizji Grenadierów.

Hymny Polski i Francji rozpoczęły uroczystość, w której wzięli udział: Eugenia Maria Cegielska z Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, Rudolf Drążkiewicz ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1. Armii Francuskiej "Ren i Dunaj", płk Etienne Champeaux - attache obrony ambasady Francji, ppłk Ryszard Najczuk - przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, płk Stanisław Czosnek - dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, generał doktor Włodzimierz Zieliński, zastępca burmistrza dzielnicy Praga Południe Jarosław Karcz, radni dzielnicy Praga Południe, dyrektorzy i uczniowie praskich szkół, przedstawiciele służb porządkowych oraz mieszkańcy dzielnicy.

W swoim przemówieniu Jarosław Karcz przypomniał o walkach w obronie Francji na terenie Alzacji i Lotaryngii w 1940 roku, o bitwie Dywizji pod Lagarde.

Na koniec uroczystości oddano hołd poległym Grenadierom, za męstwo, odwagę i za bohaterstwo, o którym zawsze będziemy pamiętać.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-06-19 20:01 1036

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.