Uroczyste odsłonięcie pomnika-głazu płk. Jana Szypowskiego "Leśnika"

W dniu 20 września 2006 roku w Parku im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika", przy ul. Grochowskiej (róg ul. Kwatery Głównej) odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika-głazu patrona parku.

Płk. Jan Szypowski "Leśnik" (1889-1950) - zawodowy oficer uzbrojenia. Od 1919 r. major Wojska Polskiego. W 1930 r. w randze podpułkownika był szefem misji polskich zakupów zbrojeniowych we Francji. Od 1936 r. był dyrektorem Wytwórni Amunicji. W Kampanii Wrześniowej walczył w rejonie Zamościa. W konspiracji od maja 1940 r. był szefem służby uzbrojenia KG ZWZ-AK ("Leśnictwo").

W Powstaniu Warszawskim zorganizował batalion, poszerzony do rozmiarów zgrupowania bojowego, którym dowodził w obronie Muranowa, a następnie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Ciężko ranny 18 sierpnia, pozostał na pierwszej linii boju. Po powstaniu przebywał w niewoli. Po wyzwoleniu wraca do kraju. Pracuje w Centralnym Zarządzie Przemysłu Zbrojeniowego. Odznaczony m.in. Virtuti Militari V klasy i francuskim Krzyżem Legii Honorowej. Umarł w 1950 r. w Warszawie.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2006-09-21 20:48 1103

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.