Universam "Grochów"

Universam "Grochów" to budynek handlowo-usługowy przy ulicy Grochowskiej 207 zlokalizowany jest przy Rondzie Wiatraczna na Grochowie.

Budynek zbudowany na pustym terenie w latach 1973-1977 został otwarty w dniu 22 lipca 1977 roku. Projekt powstał w Biurze Studiów i Projektów Handlu Wewnętrznego i Usług w Warszawie przy ulicy Tamka 38. Głównym projektantem był architekt Józef Zaborowski.

Na 3 kondygnacjach, która miały stać się odpowiednikiem centrów handlowych na Zachodzie Europy mieścił się: megasam z artykułami spożywczymi, bar szybkiej obsługi, oddziały NBP i PKO, pralnię, punkt usług fotograficznych "Polifoto", oddziały: "Predomu", "Toto-Lotka", kiosk "Ruchu", sklep "Warmetu" oraz kwiaciarnię.

Na 1. piętrze znalazł się megasam z artykułami przemysłowymi, kawiarnia z dyskoteką, restauracja z barem i salą bankietową, punkt usług zegarmistrzowskich, dział odszkodowań samochodowych PZU, spółdzielnia krawiecko-kuśnierska oraz salon fryzjerski z biosauną.

W kondygnacji podziemnej znalazły się magazyny i urządzenia techniczne (m.in. agregaty klimatyzacyjno-wentylacyjne, chłodnicze, stacja uzdatniania wody itp.). Budynek posiada od początku jedną z pierwszych w Polsce pełną klimatyzacje, czyli powietrze nie tylko było chłodzone, również i nawilgacane. Agregaty chłodnicze pochodziły z NRD.

Pomimo zmian ustrojowych Universam prosperuje dalej, mimo, iż od końca lat 80-tych XX wieku otoczony jest systematycznie powiększającym się bazarem.

Od kilku lat coraz częściej pojawiają się w mediach informacje o planowym wyburzeniu budynku...

Ciekawostki

  • Pierwotnie budynek miał być nieco wyższy.
  • Na małym skwerku w sezonie letnim uruchamiana jest fontanna. Kilka lat temu został przeprowadzony jej remont. Fontana służyła również do chłodzenia wody z klimatyzacji. Dodatkowo rozpylana woda schładzała i "poprawiała" powietrze przed wejściem.
  • Było to pierwsze w Warszawie dzielnicowe centrum handlowo-usługowe skupione pod jednym dachem.
  • Universam Grochów był dumą miejscowych władz i łatwiej tu było o towary niedostępne w innych punktach.
  • Neon Universamu jako jedyny w Polsce zawiera cudzysłów.
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-08-16 15:13 2115

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.