Ulica Wiatraczna

Ulica Wiatraczna na Grochowie w Warszawie biegnie od ulicy Grochowskiej aby zakończyć swój bieg w rejonie linii kolejowej.

Ulica, która swoją nazwę zawdzięcza działce "Dobra Grochów nr 26 - Wiatrak" do której wówczas dochodziła powstała około 1919 roku jako skromna droga łącząca ulicę Kobielską z ulicą Józefa Dwernickiego.

W latach 30-tych XX wieku została połączona z ulicą Grochowską. Jednak już w 1913 roku tereny u zbiegu ulicy Grochowskiej i przyszłej Wiatracznej kupił za 2000 rubli Teodor Rajchert i zaczął nazywać Teodorówką. Około 1918 roku postały na tym terenie zabudowania Piekarni Teodora Reicherta.

14 września 1957 roku na ulicy Wiatracznej wprowadzono ruch autobusowy - ruszyła nią linia 127.

Pod koniec lat 40-tych XX wieku wg proj. Jana Klewina i Zbigniewa Pawlaka po stronie nieparzystej powstały bloki osiedla Grochów II.

W latach 60-tych XX wieku ulicę przedłużono w kierunku północnym do ulicy Chrzanowskiego.

W początku 2006 roku zostały zburzone zabudowania dawnej Wytwórni Blach Dziurkowanych "Sito" pod nr 15. W tym miejscu w 2009 roku spółka Marvipol Development zakończyła budowę budynku apartamentowego Wiatraczna Residence.

 Od kilku lat są plany aby ulica Wiatraczna (częściowa przebiegająca w tunelu) miała wejść w skład tzw. Małej Obwodnicy Pragi, trasy biegnącej ulicą Wiatraczną, estakadą nad torami PKP, poszerzoną ul. Zabraniecką oraz jej przedłużeniem do ronda Żaba.

Ciekawostki

  • Śp. Antoni Fijałkowski urodziny w 1908 roku mieszkaniec Grochowa pamięta jako małe dziecko wiatrak w okolicy dzisiejszej ulicy Wiatracznej.
  • Za ciekawostkę można uznać fakt, że w latach 1929-1949 na ulicy Wiatracznej funkcjonował trójkąt tramwajowy, który umożliwiał tramwajom zmianę kierunku jazdy. Trójkąt połączony był z ulicą Grochowską i ślepo kończył się przy skrzyżowaniu z obecną ulicą Zakole (zgodnie z planem długości torów tramwajowych z lat 30-tych XX wieku długość toru na ulicy Wiatracznej wynosiła 32 metry). Został odcięty od torów w ulicy Grochowskiej podczas prac związanych z przekuciem torów z prześwitu 1525 mm na 1435 mm w 1949 roku, jednak jego pozostałości istniały w jezdni do 1968 roku.
  • W czasie wojny piekarnia Reicherta rozdawała za darmo chleb najbardziej potrzebującym.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-09-13 10:58 1278

Komentarze

~zbizar

Na rogu Wiatracznej i Szaserow , bylo pelne zabudowania gospodarstwa , ze stodola ,domem mieszkalnym , wiata . Cala czesc byla zamknieta wieka 2 skrzydlowa brama . W zadudiwaniach miescil sie magiel reczny , gdzie moi rodzice oddawali bielizne poscielowa i obrusy do wymaglowania ... Mieszakalo tak starsze malrzenstwo z synem . Dzisiaj sladu juz nie ma po starej zabudowie. Miesci sie tak jakis prowizoruczny kontenerowy budynek . O ile pamietam Ci wlasciciele zabudowan mieli jakie tereny / pola gdzies w okolicach za torami kolejowymi ... to co z dziecinstwa pamietam ... Mieszkalem w domu pod adresem / Dwernickiego 16 . miesznie dostalisny tam w latach 1960 i do 1985 tak mieszkalem .

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.