Ulica Łukowska

Ulica Łukowska na Grochowie w Warszawie biegnie od ulicy Marii Rodziewiczówny aby zakończyć swój bieg przy krzyżówce z ulicami Zagójską i Białowieską.

Jej nazwa związana jest z miejscowością Łuków, położoną na wchodzie Polski.

Pierwotna ulica Łukowska została wytyczona na początku lat 20. XX wieku, w czasie burzliwego rozwoju przemysłowej tej części Grochowa.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej ulica Łukowska została wydłużona w kierunku wschodnim, aż do ulicy Witolińskiej.

Pod koniec lat 70-tych XX wieku w czasie budowy Osiedla "Ostrobramska" przez RSM "Osiedle Młodych" ulica Łukowska na odcinku od ulicy Zamienieckiej na wschód została generalnie przebudowana stając się główną ulicą nowo powstającego osiedla.

23 grudnia 1979 roku na początku ulicy Łukowskiej uruchomiona pętlę autobusową.

W latach 1991-1993 pod nr 2,2a,2b,2c w narożniku ulic: Łukowska, Marii Rodziewiczówny i Witolińska spółdzielnia "Osiedle Młodych" zbudowała budynek mieszkalny.

W latach 2001-2002 pod nr 27 w narożniku ulic Łukowskiej i Zamienieckiej TBS Praga Południe zbudował budynek mieszkalny z 85 lokalami.

W 2009 roku pod nr 1 spółka J.W. Construction zrealizowała inwestycje budowlaną "Rezydencja Quatro".

Ciekawostki

  • Na rogu ulicy Łukowskiej i Zamienieckiej istniał dworek w stylu polskim. Został wyburzony w połowie lat 90-tych XX wieku.
  • W domu pod nr 37 mieszkał profesor Leszek Hołdanowicz (ur. 1937) - artysta grafik, plakacista, wielokrotny laureat Konkursu na Najlepszy Plakat Roku i Ogólnopolskiego Biennale Plakatu Polskiego.
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-07-08 10:56 1352

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.