Ulica Kruszewskiego

Ulica Kruszewskiego na Grochowie
Ulica Kruszewskiego na Grochowie
Ulica Ignacego Kruszewskiego na Grochowie w Warszawie biegnie od ulicy Majdańskiej do ulicy Męcińskiej.

Ulica Kruszewskiego została wytyczona około 1916 roku jako gruntowa droga biegnąca od ulicy Majdańskiej do ulicy Chroszczewskiej.

Swojego patrona - pułkownika Wojska Polskiego, uczestnika Powstania Listopadowego uzyskała około 1921 roku.

Około 1974 roku, w czasie budowy Trasy Łazienkowskiej, w której przebiegu została wytyczona Aleja Stanów Zjednoczonych, przebieg ulicy Kruszewskiego został nieco skrócony - dziś ulica kończy swój bieg na ulicy Męcińskiej.

W początku lat 80-tych XX wieku w związku z budową osiedla Majdańska w pobliżu ulicy zbudowano niewielkie tereny rekreacyjno-sportowe, dziś mocno zdewastowane.

W 2014 roku w pobliżu ulicy realizując projekt "Warszawa w dobrej kondycji!" ustawiono siłownię plenerową. W tym samym roku firma Cogik u zbiegu ulic Krypskiej i Kruszewskiego rozpoczęła budowę budynku z 15 lokalami mieszkalnymi.

W 2015 roku ulica została gruntownie przebudowana.

W latach 2016 roku pod nr 2 firma Aneo Development ukończyła budowę budynku mieszkalnego z 75 lokalami mieszkalnymi.

Ciekawostki

  • 10 grudnia 2007 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt budowy w pobliżu ulicy Kruszewskiego hali ze sztucznym lodowiskiem. Z uwagi na wysokie koszty, inwestycja do dziś nie została zrealizowana.
  • Do 2015 roku ulica posiadała nawierzchnie gruntową.
2015-03-03 10:51 1457

Komentarze

~Marek

Ciekawostka. Na rogu ul. Męcińskiej i Kruszewskiego w drugiej połowie lat 60 XX wieku stojąca tam latarnia miała przebicie elektryczne. Po deszczu, gdy zanurzyło się rękę w kałuży, czuć było mrowienie od palców do łokcia. Wrażliwe na prąd konie stawały dęba, niekiedy wywracając ciągnięte za sobą fury. Jako dzieciaki, widząc nadjeżdżający zaprzęg, zbiegaliśmy się, czekając na rozwój wypadków.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.