Ulica Grenadierów

Ulica Grenadierów na Grochowie w Warszawie biegnie od ulicy Ostrobramskiej do ulicy Grochowskiej.

Dzisiejsza ulica Grenadierów to dawna droga forteczna prowadząca z fortu Grochów w kierunku fortu Utrata. W swojej nazwie upamiętnia żołnierza pieszej formacji wojskowej wywodzącej się z zachodniej Europy.

W okresie międzywojennym została częściowo zabudowana niewielkim domami. Jednak główny rozwój ulicy przypada na okres powojenny.

21. Pułk Piechoty Dzieci Warszawy był oddziałem piechoty Wojska Polskiego, wchodził w skład 8. Dywizji Piechoty, stacjonował w Garnizonie Warszawa.

Od 15 września 1939 r. w rejonie ulic: Międzyborskiej, Grenadierów i Jerzego Waszyngtona 21. Warszawski Pułk Piechoty Dzieci Warszawy utworzył redutę, której Niemcy nie zdołali zdobyć aż do dnia kapitulacji Warszawy.

W 1957 roku w zaadaptowanych pomieszczeniach dawnej szkoły utworzono Szpital Grochowski.

30 września 1967 roku u zbiegu Alei Waszyngtona i ulicy Grenadierów ustawiono potężny głaz zaprojektowany przez Stefana Putowskiego, Adama Siemaszko i Zygmunta Stępińskiego dla upamiętnienia walk we wrześniu 1939 roku i Powstaniu Warszawskim 1944 roku.

W 1989 roku długoletni dyrektor grochowskiej placówki dr med. Rafał Masztak został patronem Szpitala Grochowskiego.

W 1992 roku u zbiegu ul. Grenadierów i al. Stanów Zjednoczonych ustawiono obelisk poświęcony pamięci Grenadierów.

W listopadzie 2001 roku u zbiegu ul. Grenadierów i al. Stanów Zjednoczonych zakończono budowę 17-to piętrowego budynku Blue Point.

13 maja 2004 r. niewielki skwer, na którym znajduje się obelisk pamięci Grenadierów otrzymał nazwę: Skwer 1. Dywizji Grenadierów - Francja 1940.

Ciekawostki

  • W rozwidleniu ulic: Grochowskiej-Grenadierów-Lubomira działała do około 1952 roku niewielka prywatna rzeźnia końska.
  • Budynek Blue Point jest najwyższym budynkiem na warszawskiej Pradze.
2014-08-18 22:10 1198

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.