Tor kolarski na Grochowie

Tor kolarski "Nowe Dynasy" Klubu Sportowego "Orzeł" na Grochowie przy ulicy Podskarbińskiej 11 w Warszawie.

Tor kolarski według projektu Janusza Kalbarczyka został zbudowany w latach 1969-1962. Uroczystego otwarcia w dniu 6 maja 1972 roku dokonał jeden z inicjatorów jego powstania Janusz Strzałkowski - przewodniczący zespołu torowego PZKol.

Jak na początek lat 70-tych XX wieku był to obiekt nowoczesny. W skład całego kompleksu wchodził: oświetlony odkryty betonowy tor kolarski o długości 333 metry, hotel z zapleczem gastronomicznym, dwie sale sportowe, siłownia, sauna fińska i gabinety odnowy biologicznej oraz ambulatorium lekarskie.

Tor przy Podskarbińskiej stanowił podstawę wieloletnich sukcesów sekcji kolarskiej, której czołowymi zawodnikami byli: Konrad Czajkowski (uczestnik IO w Sydney), Mirosław Jurek, Szymon Kornacki i Tomasz Zawistowski.

Na torze przy Podskarbińskiej odbywały się prestiżowe imprezy kolarskie: Mistrzostwa Europy Juniorów (1974), Wielka Nagroda Polski oraz kilkakrotnie Mistrzostwa Polski. Od lat 80-tych XX wieku skala imprez było coraz mniejsza.

Po 1989 roku w trudnych latach kryzysu gospodarczego i transformacji społeczno-politycznej władze Polskiego Związku Kolarskiego, podobnie jak i inne instytucje zapomniały o torze kolarskim "Orła". Władze PZKOL tłumaczyły ten stan rzeczy zmianą systemu przygotowań na świecie - zawody torowe zaczęły odbywać się na zamkniętych, drewnianych torach, podczas gdy w Polsce jedynie tor w Szczecinie częściowo spełniał warunki nowoczesnego, zadaszonego obiektu.

Z powodu braku środków finansowych, należytej konserwacji obiekt zaczął stopiono niszczeć i w 1995 roku został oficjalnie wyłączony z eksploatacji.

Ostatnia sekcja kolarska KS "Orzeł" trenowała na torze do 1997 roku.

Opuszczony obiekt bardzo szybko podupadł w ruinę i taki stan trwa do dziś...

Ciekawostki

  • W uroczystym otwarciu toru wzięli udział grochowscy Harlejowcy.
  • Do toru przylega przedwojenny budynek sala sportowej.
  • Tor został nazwany "Nowe Dynasy" był spadkobiercą tradycji pierwszego w Polsce toru kolarskiego "Dynasy", który do 1937 roku funkcjonował przy ulicy Oboźnej w Warszawie.
  • Na początku XXI wieku teren wokół toru był wykorzystywany przez ośrodek nauki jazdy AS.
  • W 2014 roku społecznicy posprzątali tor. W ramach projektu dzięki społecznej zbiórce, udało się zbudować mini tor kolarski MAŁE DYANSY.
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-08-07 10:17 1458

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.