Terespolska 2

Ulica Terespolska 2 - budynek wielorodzinny na Grochowie w Warszawie.

Budynek w ramach osiedla "Cora" został wzniesiony przez Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus z Siedlec w 2012 roku.

6 -cio piętrowy budynek posiada 48 lokali mieszkalnych o powierzchni od 36 do 117 m2 rozmieszczonych w dwóch klatkach schodowych. Na poziomie -1 przygotowano stanowiska garażowe. Teren budynku jest monitorowany.

Na parterze od strony ulicy Terespolskiej utworzono szereg ogólnodostępnych lokali użytkowych oraz miejsc parkingowych.

Ciekawostki

  • Przed wojną teren ten został przeznaczony przez Zarząd Miasta pod zabudowę mieszkaniową II części osiedla robotniczego TOR (Towarzystwa Osiedli Robotniczych), którego I część wybudowano w latach 1937-39 u zbiegu ulic: Podskarbińskiej i Stanisławowskiej. Planowano wybudowanie kolejnych 6 bloków mieszkalnych, a wzdłuż ul. Terespolskiej (d. Projektowanej) miał powstać długi na 150 m blok z bramą przejezdną pośrodku budynku i 2 sklepami. Plany  budowlano-architektoniczne były gotowe w lipcu 1939 roku.
  • W 1949 roku na tym terenie powstały socmodernistyczne zabudowania Zakładów Przemysłu Odzieżowego "Cora" oraz budynek Mazowieckiego Domu Handlowego "Cora". Doskonale prosperujący do końca lat 80-tych XX wieku zakład nie wytrzymał konkurencji z Dalekiego Wschodu i w 2001 roku ogłosił upadłość. Teren zakupiła firma budowlana Konstantego Strusa z Siedlec, która po wyburzeniu wszystkich zabudowań zbudowała osiedle, które w swojej nazwie przywołuje ducha dawnego zakładu "Cora".
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-08-04 10:52 937

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.