Tajemnice kina Sokół

Kino Sokół na ulicy Paca, fot. archiwum Bożeny Chylak, źródło: Witryna Grochow
Kino Sokół na ulicy Paca, fot. archiwum Bożeny Chylak, źródło: Witryna Grochow
- Kino Sokół z Paca 42 na Grochowie było prywatne a jego właścicielką była p. Sokół, z jej synem chadzałem (czasami) do podstawówki - to zaskakujący fragment komentarza pod artykułem o historii kina zamieszczony przez jednego z czytelników na praskim portalu Twoja Praga. Zaskakującego, ponieważ prywatne kino w PRL'u to brzmi jak żart.

Przedwojenne tradycje

Miłośnicy 10. muzy przed wojną na Grochowie mogli obcować ze sztuką filmową na Krypskiej 34 (Sorento) i 39 (Odeon) oraz Chłopickiego 2 (Olszynka). Po wojnie pokazy odbywały się pod chmurką na "filmowej ścianie" przy Rondzie Wiatraczna oraz na Podskarbińskiej 2 (1 Maj) i Paca 42 (Sokół).

Tajemnicza pani Sokół

Sala uruchomionego około 1958 roku kina Sokół mogła pomieścić około 200 osób. Ekran był umieszczony od strony szkoły a widzowie oglądali filmy siedząc na drewnianych krzesłach. Podłoga była pochyła, pomalowana na bordowy kolor. Na podwyższonej scenie odbywały się koncerty, na ścianach wisiały portrety Tadeusza Janczara. Wewnątrz znajdował się bufet, gdzie sprzedawano kawę, herbatę czy coś słodkiego.

Tanie bilety zachęcały do odwiedzin, jednak w kinie dominował repertuar dziecięcy i filmy radzieckie oraz pozycje, które już schodziły z dużych państwowych kin. "Popularnością cieszyły się też seanse nocne - głównie romanse lub przygodowe. Przyciągały sporo ludzi, szczególnie dlatego, że zaraz po nich odbywały się występy gwiazd, które kończyły się o 2 lub 3 w nocy. Występowały bardzo popularne wówczas gwiazdy np. Barszczewska, Brodzińska. Takie występy były organizowane głównie wtedy, kiedy przypadały jakieś święta narodowe" - wspominają grochowscy seniorzy.

Kino zakończyło działalność 1 stycznia 1982 roku. Od 2006 roku po przebudowie i modernizacji budynek jest użytkowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

A co z panią Sokół - domniemaną właścicielką kina, a może "sprawczynią" jego nazwy? To grochowska legenda czy też kryje się w niej odrobina prawdy?
2016-02-04 20:38 5641

Komentarze

~Bożena z Paca

Jeśli chodzi o Panią "Sokół" to chyba czyjś żart.Kino "Sokół" powstało w dawnym baraku robotników budujących Nasze osiedle i nigdy nie było własnością prywatną. Moi rodzice byli jednymi z pierwszych mieszkańców osiedla i dobrze pamiętają jak powstało kino.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.