Stanisław Sojka zaśpiewał w hołdzie Janowi Pawłowi II

Kilkaset osób uczestniczyło w koncercie Stanisława Soyki, "Tryptyk Rzymski" do słów Jana Pawła II, który odbył się 19 listopada 2006 roku, w Kościele Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2 (przy Placu Szembeka).

Tryptyk Rzymski to utwór śpiewaczy skomponowany do obszernych fragmentów trzech poetyckich medytacji, które autor – Jan Paweł II - zebrał i opublikował pod tym samym tytułem. Tom ukazał się w Polsce na początku 2003 roku nakładem wydawnictwa Św. Stanisława w Krakowie.

Kompozytorem i wykonawcą partii solowej jest Stanisław Soyka – śpiewak jazzowy, pianista. Muzyka ta służy słowu i służy dobrze. Utwór zdaje się być zbiorem luźno ze sobą powiązanych pieśni. Po wysłuchaniu jednak okazuje się być spójną, oryginalną i zapadającą w pamięć całością. Jednością w różnorodności, ekumenią wyobrażoną językiem muzyki.

LISTA UTWORÓW:

Część I: Strumień

1. Strumień

Część II: Medytacja nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej

2. Stajemy na progu Księgi
3. Uczynił Bóg
4. Prasakrament
5. A kiedy będą
6. Omnia nuda et aperta

Część III: Wzgórze w Krainie Moria

7. Ur w Ziemi Chaldejskiej
8. Kto mógł tak
9. Wkoło ludzie i ludy
10. Rozmowa Ojca z Synem

- Pierwsza część "Strumień", to refleksja nad upływem czasu; refleksja dotycząca poszukiwania źródła. Oto Ten Wielki Papież daje tutaj świadectwo swojej pokory, niewinności, zdziwienia, swojego zachwytu i zdumienia; jest człowiekiem zadającym pytania, człowiekiem takim, jak my. Druga część "Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu do Kaplicy Sykstyńskiej", to z kolei refleksja nad początkiem i końcem, poszukiwanie początku i końca za pośrednictwem dzieła Michała Anioła. Trzecia część dzieła to historia Abrahama, jego syna, jego posłuszeństwa, wiary, miłości i przymierza jakie zawarł z nim Bóg. Mam uczucie wielkiej radości i jednocześnie odpowiedzialności. Tryptyk Rzymski Jana Pawła II to wspaniałe świadectwo wypowiedziane poetycką wrażliwością autora. Jestem przekonany, ze to niezwykły dar, który otrzymaliśmy od Naszego Papy - podkreślał Stanisław Soyka, podczas pierwszego wykonania utworu.

Honorowy patronat nad koncertem objęli:

Biskup Warszawsko-Praski Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź
Rada i Zarząd Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy
Burmistrz Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy - Mateusz Mroz
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2006-11-19 20:57 1165

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.