Spotkanie z mieszkańcami budynku przy Kobielskiej 91

W piątek 24 maja 2015 roku burmistrz dzielnicy Praga Południe pan Tomasz Kucharski i jego zastępca Pan Robert Kempa spotkali się z mieszkańcami budynku przy ul. Kobielskiej 91. - Nic co dotyczyć będzie budynku w którym Państwo mieszkacie, nie będzie działo się bez Państwa wiedzy. Zależy nam na skutecznym przepływie informacji i dobrej współpracy między nami – deklarował wielokrotnie burmistrz T. Kucharski.

Przypomnijmy. W budynku przy ul.Kobielskiej 91 doszło do wybuchu gazu. Wybuch był tak silny, że zdewastował cztery lokale i dokonał wielu zniszczeń w połowie budynku. Sprawca tej katastrofy, z ciężkimi obrażeniami ciała, trafił do szpitala. Po szybkiej i sprawnej akcji ratunkowej, zabezpieczono budynek i zlecono ekspertyzy oceniające stan techniczny budynku po wybuchu. Do czynności przystąpił także nadzór budowlany PINBUD, którego decyzje, w tego rodzaju przypadkach, są  wiążące i rozstrzygające o przyszłości budynku i jego mieszkańców.

- Mamy decyzje PINBUD-u na podstawie której możemy stwierdzić, że to co organa nadzoru budowlanego zadysponowały, wypełniliśmy – powiedział zastępca burmistrza R. Kempa. – Najogólniej, streścić  tą decyzję można jednym słowem: remontujemy. ZGN zlecił już sporządzenie projektu wykonawczego remontu budynku, ze szczególnym uwzględnieniem strefy wybuchu. Wstępnie, wiadomo też, że rozpoczęcie prac remontowych przewidujemy na połowę sierpnia. Najpierw zabierzemy się za remont konstrukcji budynku. W tej fazie remontu wyłączymy na 2 – 3 tygodnie gaz w całym budynku Także z kilku będziemy musieli Państwa wykwaterować na ok. 6 tygodni. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa. Musimy dmuchać na zimne – podkreślił zastępca burmistrza R. Kempa. – W kolejnej fazie prac wyremontujemy sanitariaty w części budynku w której nastąpił wybuch .Potem przyjdzie kolej na instalację elektryczną i zainstalowanie domofonów w całym budynku.  Wymalujemy też przynajmniej tę część budynku w którym doszło do wybuchu. Celowo używam słowa „przynajmniej „ bo chcielibyśmy wymalować cały budynek. Zrobimy to, jak starczy nam pieniędzy.

W dyskusji jaka się wywiązała po informacjach przekazanych przez zastępcę burmistrza, mieszkańcy poruszyli kilka spraw. Poinformowano między innymi burmistrzów, że w niektórych lokalach popękały tynki na sufitach i zwisają w postaci płatów mogących w każdej chwili spaść na głowy mieszkańców. Pytano, co dalej z ochroną budynku i jak poradzić sobie z pijącymi alkohol na boisku sąsiadującym z budynkiem. To nieakceptowane sąsiedztwo zdaniem mieszkańców budynku, zagraża ich bezpieczeństwu.

Obecni na Sali przedstawiciele ZGN Praga Południe zobowiązali się do interwencyjnego skucia zwisających płatów tynku. Poinformowali też zebranych o tym , że umowa z agencją ochrony właśnie kończy się.  Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców zdecydowano, że jedynymi drzwiami, którymi będzie się można dostać do budynku, będzie wejście główne. Każdy z lokatorów Kobielskiej 91 w krótkim czasie otrzyma klucz do tego wejścia. Takie rozwiązanie powinno zwiększyć poczucie bezpieczeństwa  mieszkańców.

Burmistrz T. Kucharski poprosił mieszkańców o przesyłanie informacji o zakłócaniu ciszy nocnej i awanturach wszczynanych przez spożywających alkohol na boisku szkolnym, bezpośrednio na jego osobisty adres mailowy. Zobowiązał się do natychmiastowych interwencji po otrzymaniu takich sygnałów. Zabierając głos na koniec spotkania, burmistrz powiedział m.in.: Przekazaliśmy Państwu informacje, dzięki którym wiecie już co dalej z budynkiem i co Was czeka w najbliższej przyszłości. Niezależnie od tego, tu w obecności Państwa, obliguję administrację do tego, aby do każdego lokatora Kobielskiej 91 dotarła informacja o terminach i harmonogramach prac remontowych. Ma ona zawierać także wyszczególnienie utrudnień na jakie musicie być Państwo przygotowani. Jeżeli te informacje dotrą w porę to na pewno uda nam się uniknąć ewentualnych nieporozumień i zakłóceń we współpracy.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2014-05-25 10:34 1078

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.