Sinfonia Varsovia otwarta! Zasadzony klon dał początek przyszłej Alei Kompozytorów

Przez sobotę i niedzielę (13-14.06.2009 r.), w salach Instytutu i w ogrodzie odbywały się koncerty i prezentacje multimedialne. Słychać było strojenie instrumentów w zaimprowizowanych salach prób i piękno muzyki w koncertowym wykonaniu artystów Sinfonii Varsovii.
Zwiedzających wnętrza Instytut Weterynarii zatrzymywali „ankieterzy przyszłości”. Biorąc udział w artystycznych zdarzeniach, jak „Twoje miejsce na Pradze” czy „TVR” – można było zapisać swoje marzenia dotyczące przyszłości Pragi. Dzieci konstruowały z wielkich klocków - pudełek własną wizję terenu okalającego siedzibę orkiestry, a w ogrodach mogły do woli bujać się na grających huśtawkach.
Kulminacyjnym momentem Vivarium – taką nazwę nadali spotkaniom organizatorzy – był koncert symfoniczny orkiestry w niedzielne południe. Sinfonia Varsovia wykonała Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego i VII Symfonię L. van Beethovena. Pierwszy z utworów zadedykowany został zmarłemu 3 lata wcześniej, wieloletniemu dyrektorowi i wielkiemu orędownikowi Sinfonii Varsovii - Franciszkowi Wybrańczykowi. Koncert poprowadził dyrektor artystyczny zespołu – Maestro Krzysztof Penderecki.
Wśród tłumnie zgromadzonej przed ogrodową sceną widowni obecni byli Wiceprezydent m. st. Warszawy Włodzimierz Paszyński, Dyrektor Biura Kultury Marek Kraszewski, Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski i jego zastępca Marek Karpowicz. Inauguracyjnego koncertu wysłuchała również żona Maestro – Pani Elżbieta Penderecka. Po koncercie zakończonym wielkimi brawami, po których nie mogło zabraknąć bisów znany ze swoich pasji dendrologicznych, Krzysztof Penderecki zasadził przed siedzibą Sinfonii Varsovii klon. Drzewko ma być początkiem przyszłej Alei Kompozytorów i znakiem nowego, rozpoczynającego się właśnie etapu w historii zarówno Sinfonii Varsovii, jak i budynków czynnie przywróconych miastu i warszawiakom.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy