Sesja historyczna w XIX LO im. Powstańców Warszawy

2 października 2009 r. w XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Warszawy w Warszawie odbyła się uroczystość poświęcona 65. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wiąże się ona z jubileuszu Liceum, utworzonym w listopadzie 1944 roku przez Powstańców.

Młodzież i zaproszeni goście wzięli udział w sesji historycznej poświęconej Powstaniu Warszawskiemu w filmie i literaturze.
Rys historyczny nakreślił prof. Andrzej Friszke. O Polskiej Szkole Filmowej i jej ewenemencie na skalę światową, opowiadał prof. Andrzej Werner. Reżyser Andrzej Wajda mówił o swoich filmach. Wyjaśniał, jaki obraz Powstania Warszawskiego starał się w nich pokazać, czym kierował się dobierając aktorów. Dyskutowano także o cenzurze, problemach związanych z kręceniem filmów w czasie PRL, o motywie Powstania Warszawskiego w kinie wolnej Polski.

Na zakończenie pierwszej części wręczono nagrody zwycięzcom gry terenowej ”Warszawa Powstańcza po 65 latach”, zorganizowanej przez XIX LO im. Powstańców Warszawy i LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego. W grze, którą prowadzono 19 września b.r. wzięło udział ponad 400 warszawskich licealistów.

W drugiej części uroczystości odbyło się ślubowanie klas pierwszych XIX LO oraz zaprezentowano ciekawy program słowno - muzyczny w wykonaniu chóru szkolnego i laureatów konkursu recytatorskiego.

W uroczystości wzięli udział kombatanci – uczestnicy Powstania Warszawskiego, Zastępca Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Jarosław Karcz, przedstawiciele Kuratorium Oświaty i Wydziału Oświaty Dzielnicy Praga Południe, nauczyciele XIX LO, uczniowie, absolwenci, rodzice i przyjaciele Szkoły.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2009-10-04 20:52 1026

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.