Rzeźba "Panienka"

Rzeźba
Rzeźba "Panienka" - Universam "Grochów"
Bezimienna rzeźba, nazywana przez mieszkańców Grochowa "Panienką" ustawiona na dziedzińcu Universamu "Grochów" na Grochowie w Warszawie.

Odlana z brązu rzeźba nagiej kobiety autorstwa Kazimierza Zielińskiego stanęła na środku fontanny w 1979 roku, aby dodawać splendoru i światowego sznytu nowo otwartej placówce handlowej.

Około 2000 roku w związku z prowadzonym remontem fontanny rzeźba została na czas prac zdjęta i zabezpieczona w magazynach WSS "Społem"

22 lipca 2015 roku w dniu 38. rocznicy otwarcia oraz zbliżająca się chwilą zburzenia Universamu Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flâneur wraz z European Alternatives oraz Społem Praga Południe zorganizowało pożegnanie "Panienki". 

Ciekawostki

  • Fontanna z niewielkim basenikiem to była nie tylko ozdoba. Służyła również do chłodzenia wody z klimatyzacji Universamu. Ponadto rozpylana woda schładzała i "poprawiała" powietrze przed wejściem do Universamu.
  • "Panienka" z Universamu ma "siostrę". Jest to rzeźba syrenki Sawy - ustawionej przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe przy Grochowskiej 274.
2015-07-31 10:19 2318

Komentarze

~Alex81

Mam nadzieje, że ten element nie zostanie zniszczony i czasie budowy apartamentowca.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.