Ruszył Konkurs "Warszawa bez barier 2010”

22 września ruszył Konkurs „Warszawa bez barier 2010”, tym razem w zupełnie nowej formule. Tegoroczna edycja skierowana jest szczególnie do warszawskiej młodzieży, ma ich zachęcić do nakręcenia maks. 2 minutowego filmu pokazującego integrację osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z założeniami Warszawskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2010 – 2020 promocja aktywnego życia niepełnosprawnych warszawiaków powinna obejmować nie tylko niwelowanie barier architektonicznych, ale również przełamywanie stereotypów, działania zapewniające pełne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej, dostęp do informacji, edukacji, rynku pracy. Stąd w tym roku konkurs „Warszawa bez barier” obejmuje szersze spektrum.

- Projekt kierujemy do młodzieży, gdyż to ona będzie w przyszłości budować lokalną społeczność przyjazną wszystkim mieszkańcom. Wierzę, że atrakcyjna forma filmu spodoba się i z ochotą młodzi włączą się w promocję różnorodności. – w trakcie inauguracji powiedziała karolina Malczyk – Rokicińska, pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy.

Każdy kto nie ukończył 18. roku życia może nakręcić, sam w lub w maksymalnie 5. osobowym zespole, krótki film o tematyce integracyjnej. Nagranie powinno przedstawiać nie tylko istniejące bariery: architektoniczne, komunikacyjne, społeczne, lecz również sposoby ich łamania. Uczniowie mogą wcielać się w role psychologa, dziennikarza, fotoreportera, socjologa, architekta, wynalazcy, wszystko to by w ciekawy sposób pokazać swój pomysł na integrację.

- W odróżnieniu od innych projektów promujących integrację społeczną z osobami niepełnosprawnymi, nie chcemy tylko edukować, pokazywać na ile inne jest życie osób z niepełnosprawnością. Tym razem chcemy aby to młodzi ludzie, pełni otwartości i świeżości, ale też krytycyzmu i autorefleksji, pokazali nam współczesne rozumienie integracji. - komentuje Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Filmy w formacie wmv lub mp4, nagrane na płytę DVD należy przesyłać do 30. października na adres Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, ul. Dzielna 1, 00-159 Warszawa z dopiskiem „Konkurs filmowy”. Finałową 15-stkę wybierze 11 osobowe jury nominowane przez Prezydenta Warszawy. Ostatecznego wyboru najlepszego filmu dokonają internauci głosujący na wybrane nagranie na stronie YouTube. Najlepsze filmy będą zaprezentowane w czasie corocznej Wielkiej Gali Integracji w Sali Kongresowej w Warszawie 2 grudnia.

Informacje na temat konkursu, regulamin, formularz zgłoszenia oraz formularz do podpisu dla rodziców można znaleźć na stronie: www.warszawabezbarier.org .

Więcej informacji
Katarzyna Pienkowska
Wydział Prasowy
Urzędu m.st. Warszawy
tel. 510 206 153, 22 44 33 385
kpienkowska@um.warszawa.pl  

Magdalena Sułek-Domańska
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
tel. 22 536 01 70
magdalena.sulek-domanska@integracja.org
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2010-10-04 22:27 1179

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.