RONISZ - Wytwórnia Wód Gazowanych

Wytwórnia Wód Gazowanych "RONISZ" znajduje się przy ulicy Podolskiej 28 na Grochowie.

Zakład został założony w 1948 roku przez dwóch znajomych z okresu okupacji: Antoniego Niszcza i Czesława Romaniuka. Na działce przy Zagójskiej 27/29 na Grochowie należącej do jednego ze wspólników - Antoniego Niszcza w dobudowanych do domku dwóch pomieszczeniach rozpoczęto produkcję wód gazowanych. Warto dodać, iż Antoni Niszcz posiadał już pewne doświadczenie w produkcji wód gazowanych w postaci pedałowego saturatora służącego do ręcznego napełniania, którego był właścicielem.

Początkowo zakład zatrudniał jedną osobę, której zadaniem było mycie butelek w wannie, zaś sami właściciele obejmowali cały temat od produkcji po dystrybucję nosząc napełnione butelki w koszyku do najbliższych sklepów.

Idąc z duchem czasu zakład stał się właścicielem konia, gdyż na platformie można było dogodniej rozwozić towar. Dla tak cennej siły roboczej na terenie posesji została wzniesiona stajnia.

Początkowo oprócz oranżady zakład produkował piwo sprowadzane w beczkach z browaru w Ciechanowie oraz wodę gazowaną w szklanych syfonach.

Dzięki przynależności do Cechu Rzemiosł Spożywczych zakład bez większych problemów zaopatrywał się w składniki potrzebne do produkcji, jak również był w stanie dokonywać modernizacji linii produkcyjnej.

W 1980 roku zakład został przeniesiony na ulicę Podolską 28. Nowa siedziba położona na skraju rezerwatu "Olszynka Grochowska" zaowocowała wzmożoną produkcją sięgając w okresie letnim do nawet 30 000 butelek dziennie.

W latach 90-tych XX wieku zakład prowadzony już przez synów założycieli: Ireneusza Niszcza i Józefa Romaniuka poszerzył asortyment oranżad o nowe smaki: brzoskwinia, kiwi, marakuja, mango. Pojawił się też tonik i cola.

W 1994 roku zakład wzbogacił się we własne ujęcie wody. Jej dobre właściwości o naturalnej czystości chemicznej i biologicznej zostały potwierdzone przez ekspertów z  Państwowego Zakładu Higieny w Poznaniu kwalifikując ujęcie jako woda źródlana.

W 2000 roku powrócono do zaprzestanej wcześniej - z uwagi na grożące niebezpieczeństwo wybuchu - produkcji syfonów, jednak już w plastikowych butelkach.

Obecnie zakład produkuje w opakowaniach ekologicznych oranżadę tradycyjną białą i czerwoną oraz dwie smakowe oranżady "gruszka" i "lodowa świeżość". oraz tonik grochowski. Uzupełnieniem oferty są napije cytrynowy i pomarańczowy. Oprócz tego zakład wytwarza  wodę niegazowaną i gazowaną oraz wodę w syfonach.

Ciekawostki

  • Jak wspomina Ireneusz Niszc, zakład w latach 50-tych uniknął nacjonalizacji dzięki trzem czynnikom: prymitywnej produkcji, jeden ze współwłaścicieli -  Antoni Niszcz był inwalidą wojennym oraz - co skuteczne zniechęciło komisję nacjonalizacyjną - firma nie posiadała biura, co skutecznie blokowało picie kawy...
  • W czasie kryzysu na przełomie lat 70/80 XX w. do słodzenia wód używano zakupionych w Lublinie mocno słodzonych syropów.
  • W latach 90-tych zakład przez krótki czas produkował wodę na bazie preparatu Tołpy.
  • Z 51 firm produkujących wody gazowe zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Spożywczych obecnie na rynku przetrwała tylko jedna - Ronisz z ulicy Podolskiej.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-06-26 15:41 1866

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.