Rogatka na Grochowie

Budynekr rogatki w 1947 roku. Źródło: fotopolska.eu
Budynekr rogatki w 1947 roku. Źródło: fotopolska.eu
Nieistniejący dziś budynek rogatki opisywany w źródłach pod różnymi nazwami: "Rogatka Terespolska", "Rogatka Moskiewska" lub po prostu "Druga rogatka Grochowska" zbudowano około 1893 roku na rogu ulic: Grochowskiej i dzisiejszej Podskarbińskiej na Grochowie.

Budowa nowej rogatki była związana z wydanym w dniu 22 grudnia 1889 r. rozporządzeniem o przyłączeniu do Warszawy terenów Nowej Pragi, Szmulowizny, Targówka i Kamionka.

Formalne przyłączenie miało miejsce dopiero 6 lutego 1890 roku. Nowa granica włączonego obszaru (ok. 360 ha) biegła wzdłuż kolei obwodowej do jej skrzyżowania z Szosą Wojskową (ul. Podskarbińska). Południową granicę wyznaczała ulica Grochowska i to wzdłuż tej ulicy usypano niewielki wał, który przetrwał aż do lat 30-tych XX wieku, kiedy to w czasie masowej zabudowy ulicy został zlikwidowany.

W 1893 roku Miejska Rada Pomocy Społecznej, która od 1867 roku była w posiadaniu tego terenu i rozważała budowę szpitala psychiatryczny na Kamionku ostatecznie po wielu latach przekazała nieodpłatnie Magistratowi 437 sążni pod budowę "nowej rogatki Grochowskiej".

Parterowy budynek z czerwonej cegły oznaczony numerem Grochowska 264 zbudowano kosztem 5,5 tys. rubli około 1893 roku.

Rogatka pełniła funkcję kontroli wjazdu do miasta a z uwagi na bliskość założonego na początku
XX wieku targu końskiego przy Instytucie Weterynarii najprawdopodobniej również przeprowadzano w tym miejscu kontrolę bydła.

Budynek przetrwał okres II wojny światowej w stanie dobrym.

Jak wspomina Zygmunt Szołowski, 19 stycznia 1947 roku w rogatce ludność Grochowa i Kamionka mogła oddać swój głos w wyborach do Sejmu Ustawodawczego.

"W mojej pamięci utkwił widok małego pawiloniku z ogródkiem u zbiegu Grochowskiej z Podskarbińską, w którym był kiosk z gazetami, słodyczami i in. Zniknął na początku lat 60-tych wraz z poszerzaniem Grochowskiej" - wspomina badacz historii Grochowa Andrzej Barański.

W 1972 roku zbudowano budynek Komitetu Dzielnicowego PZPR Praga Południe, którego ogrodzenie i murek znalazło się w miejscu dawnej rogatki.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-02-21 09:37 1597

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.