Rekonstrukcja Bitwy Grochowskiej, która odbyła się przed 174 laty

26 lutego 2005 roku na polach Kamionka (skwer OWS przy parku Skaryszewskim) o godzinie 15.00 rozpocznie się wielka bitwa, w której weźmie udział ponad 300 żołnierzy polskich i rosyjskich. Będzie to rekonstrukcja Bitwy pod Olszynką Grochowską, która odbyła się przed 174 laty.

"Przechodniu, powiedz współbraciom,
Że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi,
Ale z troską w sercu o losy Polski,
O losy przyszłych pokoleń, o Twoje losy"

(motto na mogile w Olszynce Grochowskiej)

Imprezę plenerową przedstawiającą inscenizację Bitwy o Olszynkę Grochowską przygotowuje Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy wraz z Wydziałem Kultury tej dzielnicy. Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem przyjął pan Tomasz Koziński – Burmistrz Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy.

Widowisko odbędzie się 26 lutego 2005 r. w godz.15.00 do 17.00 , na terenie wyspy OWS Waszyngtona przy Parku Skaryszewskim im.I.J.Paderewskiego (od strony Al. Waszyngtona). wsparcia merytorycznego i technicznego użyczyli organizatorowi Muzeum Wojska Polskiego i Państwowe Muzeum Archeologiczne. Inscenizację opracował merytorycznie i realizuje Maciej Mechliński ze Stowarzyszenia Historyczno Mundurowego Legii Nadwiślańskiej i Lansjerów Nadwiślańskich.

W inscenizacji uczestniczyć będzie około 300 osób z kraju i zagranicy, a swój udział zadeklarowli już m.in.: Oddział Legii Polsko-Włoskiej z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji z Nysy, War Historycal Club - Nawal Guard "Crew" z Sant Petersburga (Rosja), 2 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, 1 Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej i Lansjerów Nadwiślańskich, Mińskij Piechotnyj Połk z Mińska (Białoruś), Litt Dragoner Regiment z Litwy, Towarzystwo Ślężańskie, Kauno Karo Istorijosklubas z Litwy.

Bitwa ma się rozegrać zgodnie z historycznymi zapisami, oczywiście, w skali na jaką pozwalają techniczno organizacyjne możliwości inscenizacji. Będą więc oddziały żołnierzy w kostiumach z epoki, będą żywe konie, prawdziwe armaty zionące ogniem artyleryjskim, natarcia na bagnety, szarże kawaleryjskie, a przede wszystkim "najprawdziwszy" wódz polskiego wojska - gen. Józef Chłopicki.

Widzowie będą wprowadzani w przebieg bitwy zapowiedziami i komentarzem konferansjera-narratora, więc śledzenie całości działań bitewnych powinno być czytelne i stanowić interesujący instruktaż zarówno historyczny, jak militarny. Perspektywa ponad godzinnego spektaklu oglądanego w zimowej, lutowej aurze może odstraszyć zmarzlaków, ale ponieważ oprawa imprezy będzie typowo piknikowa, każdy będzie mógł rozgrzać się ciepłą herbatką i posilić prawdziwą dymiącą wojskową grochówką.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2005-02-16 09:59 1139

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.