Przygotowania do rewitalizacji Parku Znicza

Na przełomie lipca i sierpnia 2007 roku rozpocznie się rewitalizacja Parku Znicza, który położony jest w rejonie ulic Ostrobramskiej i Zamienieckiej i ma powierzchnię 1,8 hektara. Założony został na przełomie lat 40-tych i 50-tych. Od tego czasu nie przeszedł gruntownego remontu.

Jego obecny stan pozostawia wiele do życzenia i sprawia, że nie jest on pełnowartościowym miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców. Zakładając park tuż po wojnie postawiono na rośliny szybko rosnące. Niestety, charakteryzują się one również krótką długością życia. Dlatego część topól i klonów jesionolistnych dziś już umiera. Na szczęście jest też wiele szlachetnych, długowiecznych drzew, które są w dobrym stanie. W ramach rewitalizacji, uschnięte lub łamiące się drzewa zostaną usunięte i zastąpione nowymi nasadzeniami. Drzewa zdrowe poddane będą pielęgnacji. Alejki, po których obecnie po deszczu nie da się przejść, zostaną utwardzone elegancką kostką.

Cały park zostanie oświetlony (obecnie po zmroku bywa tam niebezpiecznie) i ogrodzony. Godziny jego otwarcia wynikać będą z potrzeb mieszkańców. Pojawią się dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci - jeden dla starszych (10 – 18 lat), drugi dla młodszych (do 10 lat), oraz profesjonalna trasa dla rolkarzy. Place zabaw wyposażone będą w nowoczesne zabawki, cieszące się ogromną popularnością wśród dzieci. Będzie także nowoczesna fontanna – 20 dysz tryskających do góry wodą. Strumienie wody będą mogły być podświetlane we wszystkich kolorach tęczy. Fontanna będzie jednocześnie oryginalnym zegarem – będzie wskazywała godzinę tryskając silniej z odpowiadającej konkretnej godzinie dyszy. Nie zapomniano o spacerowiczach i osobach starszych. Pojawi się kilkadziesiąt nowych ławek.

Wydzielono specjalną „strefę spokoju", stanowiącą ok. 1/4 powierzchni parku. Nie będzie tam infrastruktury dla młodzieży, tylko alejki i ławeczki – pod rozłożystymi Jaworami (oczywiście zachowanymi przy remoncie parku). Również w okolicy fontanny pojawi się duża ilość ławek. Cały środek parku zajmie lekko pofałdowana murawa rekreacyjna, po której będzie można chodzić, a także siedzieć lub leżeć na niej. W parku będą nowe kosze na śmieci, w tym specjalne kosze na psie odchody (do parku będzie można wprowadzać psy).

Będzie także parking dla rowerów. W parku pojawi się ogromna ilość nowych nasadzeń. Znaczna część wyciętych drzew zostanie zastąpiona nowymi, dodatkowo, pojawią się nowe drzewa w innych miejscach parku – tam gdzie obecnie ich nie ma. Przybędzie także ponad 1600 krzewów liściastych, ponad 22 tysiące krzewinek, pnącza, paprocie, byliny, kwiaty (m.in. krokusy) itp. W całym parku zrewitalizowana zostanie trawa – trawniki będą użyźnione, obsiane nową, bardziej odporną na deptanie trawą.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2007-07-12 16:19 1050

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.