Przedwojenny Grochów znika na naszych oczach

To już ostanie dni widocznej na zdjęciu kamienicy przy Krypskiej 25. Prawie 100 - letni budynek zostanie wyburzony ustępując miejsca nowej zabudowie. Przedwojenny Grochów odchodzi na naszych oczach. Zostaną tylko zdjęcia i przekazywane od pokoleń wspomnienia, które na szczęście trwają wiecznie.

Jedyne takie miejsce

Ciche i spokojne uliczki za Universamem to miejsce wyjątkowe na mapie Grochowa. To właśnie tutaj zachowało się chyba najwięcej przedwojennej małomiasteczkowej zabudowy z widocznymi do dziś śladami wojny w postaci odprysków od kul. Oczywiście takich budynków było o wiele więcej. Znikały w czasie budowy Trasy Łazienkowskiej czy pobliskich osiedli Majdańska czy Igańska. Podobny los spotkał też całe ulice, jak choćby: Świdrzańską czy Brzeźnicką, których dziś na próżno szukać w tej części Grochowa.

Krypska 25

30 czerwca 2013 roku właśnie pod tym adresem zatrzymała się na chwilę wycieczka poznająca miejsca związane z historią Żydów na Grochowie. Miejsce nie było przypadkowe, gdyż w należącej do polskiej rodziny kamienicy mieścił się przed 1939 rokiem żydowski sklep spożywczy. O tym, iż kamienica była od chwili budowy w 1917 roku chrześcijańska poinformował wycieczkę wnuczek właściciela. Obecnie opuszczony przez lokatorów budynek czeka na przyjazd koparki, która w ciągu kilku godzin zakończy jego historię.

Czapelska 26

Ponad rok temu został wyburzony przedwojenny dom rodziny Pałaszyńskich przy Czapelskiej 26. Mało kto wie, iż to właśnie Eleonora Pałaszyńska była w drugiej połowie lat 30-tych XX wieku właścicielką kina Sorento działającego na Krypskiej 34. Czy nowi lokatorzy, którzy wkrótce zamieszkają pod tym adresem będą znali takie historie? Nie sądzę...

Wspomnień czar

Z uwagi na mój wiek Universam dla mnie był zawsze. Nie było jeszcze bazarku a pomiędzy ul. Męcińską i Czapelską prowadziła piaszczysta droga z niewielką górką. Od strony Al. Stanów Zjednoczonych w latach 80-tych utworzono niewielką pętlę autobusową a po drugiej stronie ulicy można było od czasu spotkać cyrk lub wesołe miasteczko. Czapelska wyłożona kamieniem polnym po każdej większej ulewie zamieniła się w rzekę a przez uchylone okna można było usłyszeć nadawany w radio koncert życzeń. Jak ja lubiłem te leniwe niedziele na Grochowie... Symbolem nowoczesności były pawilony "grzybki", hobbistów przyciągał sklep Składnicy Harcerskiej przy Majdańskiej 7 a łasuchów legendarne rurki z bitą śmietaną na Rondzie Wiatraczna.

Idzie nowe

Czapelska od początku XX wieku jest systematycznie zabudowywana nowymi domami. W 2011 roku przeprowadzono jej gruntowy remont. Ułożono nowe chodniki, całą ulicę pokrył asfalt i oświetlają nowe latarnie. Na szczęście obecny aż do tej pory na jezdni kamień polny wykorzystano w miejscach postojowych. Stopniowo zabudowywana jest również Krypska. W tym roku przewidziano przebudowę ulicy Kruszewskiego. Na rogu Krypskiej i Igańskiej przeznaczone są na sprzedaż budynki, w których przez wiele lat funkcjonowała biblioteka z czytelnią. Przy Majdańskiej planowany jest duży kompleks sportowy Torwar Bis (hala plus lodowisko). Jak wiemy, Universam, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Grochowa, idzie do rozbiórki. Na jego miejscu staną dwie 16-piętrowe wieże. Szans na uratowanie piekarni Rajcherta nie widać. Niepewny jest los pawilonów mieszczących kultowe rurki z kremem, pracownię czapek czy jubilera. Bazarek na tyłach Universamu jest na razie niezagrożony. Jednak to nie on nadaje klimat temu miejscu a przedwojenne kamieniczki i ich mieszkańcy, których jest coraz mniej. Smutne, ale jak się nieoficjalnie dowiedziałem to właściciele Krypskiej 25 zdecydowali się sprzedać budynek developerowi...
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-01-13 10:51 1413

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.