Projekt muru w ogniu krytyki. "Precz z murem"

Około 300 mln zł będzie kosztowało zagospodarowanie architektoniczne terenu dawnego Instytutu Weterynarii w Warszawie jako przyszłej siedziby Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia. Jego głównym punktem będzie efektowna sala koncertowa na 1,8 tysięcy osób oraz otaczający zabytkowy gmach "wiszący" trzy metry nad ziemią mur...

Zabytek usunięty z krajobrazu dzielnicy

Zagospodarowanie terenu z przeznaczeniem na kulturę to niewątpliwy sukces władz Warszawy. Jednak fala krytyki, jaka przetoczyła się w internecie w związku z przyjętym projektem, a tym samym budową muru, który całkowicie zasłoni jeden z najważniejszych zabytków Pragi Południe, jest tak znaczna, iż nie sposób przejść obojętnie obok głosu mieszkańców.

"Wymysł chorego architekta", "Z zewnątrz będzie to wyglądało jak mur w getcie warszawskim w czasie wojny. Gratuluję pomysłu!", "Zabytek na Grochowie zostanie w ten sposób usunięty nieodwołalnie z krajobrazu dzielnicy. Barbarzyńcy, którzy nami rządzą, i ci, którzy przyjęli ten projekt do realizacji, osiągną w ten sposób taki sam skutek, jakby po prostu zburzyli ten obiekt." - to tylko kilka wybranych komentarzy, jakie można było przeczytać w ostatnich dniach w internecie.

Zwycięski projekt

W 2010 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt sali i zagospodarowanie całego terenu. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała list intencyjny ze zwycięzcą konkursu - Austriakiem Thomasem Pucherem z Grazu. Miasto deklarowało wsparcie dla wykonania zadania w sprzyjającej sytuacji ekonomicznej. Ta sytuacja po kilka latach oczekiwania właśnie się pojawia.

Zasłania, ale i odsłania...

"W 2010 roku zwycięski projekt architektoniczny wzbudził ogromne emocje. A konkretnie mur, który ma otoczyć cały teren dawnego instytutu weterynaryjnego. Ze 100 metrów długości, jakieś 20 metrów wysokości, beton. Ale uwaga - to mur przewrotny. Między nim a ziemią będzie trzymetrowa szczelina. Czyli to mur paradoksów, ciężki, a "lewituje", bo ma podpory tylko w narożnikach. Zasłania, ale i odsłania, kadrując w nowy sposób widoki na zabytkowy budynek, projektowany ogród i salę koncertową w głębi działki. Dzieli, ale i łączy, zapraszając, by pod "uniesionym" murem przejść" - informowała kilka dni temu Gazeta Wyborcza.

Mur w takiej formie zdecydowanie "odetnie" odgłosy z Grochowskiej, tak, iż koncerty będą się mogły odbywać w ciszy na świeżym powietrzu. Mieszkańcy czy turyści stracą jednak możliwość oglądania zabytku, gdyż przez trzymetrową szczelinę niewiele będzie można dostrzec, a wysoki 20-metrowy mur zasłoni praktycznie cały front zabytkowego budynku.

- Siedziba Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej jest jak diamencik, który musi zostać wyszlifowany – mówiła na środowej konferencji Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pierwotnie adaptacja terenu i budowa sali miały się zakończyć się w 2016 roku. Aktualny termin wyznaczono na rok 2020.
Źródło: Portal Twoja Praga
2015-03-09 13:48 1229

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.