Projekt budowy kopca Bitwy Grochowskiej

Czy na polu bitwy o Olszynkę Grochowską zostanie usypany kopiec upamiętniający jedną z najważniejszych bitew Powstania Listopadowego?

Gotowy projekt nawiązujący do pierwotnej idei z 1916 roku został przedstawiony podczas obrad Rady Warszawy 23 lutego 2012 roku tuż przed przypadającą 181 rocznicą bitwy Grochowskiej.
 
Współczesny projekt opracowany przez inż. arch. Józefa Helińskiego przewiduje usypanie kurhanu o wysokości 50 m i średnicy 120 m.  We wnętrzu mają znaleźć się dwie sale o powierzchni ok. 350 m2, z przeznaczeniem m.in. na muzeum powstania listopadowego lub kaplicę.

Kopiec miałby być usypany z ziemi wydobywanej podczas kopania II linii metra warszawskiego. Potrzeba byłoby przywieźć około 15 tysięcy 20-tonowych ciężarówek ziemi. Szczyt kurhanu zwieńczyć ma zrywający się do lotu orzeł w koronie. Prowadziłaby tam spiralna droga zaś sam kurhan miałby stanąć na końcu Alei Chwały na Olszynce Grochowskiej.

W drodze na szczyt ustawione byłyby stacje upamiętniające ważne historyczne wydarzenia od Potopu Szwedzkiego poprzez Rzeź Pragi, nasze największe powstania narodowe, do czasów współczesnych.

Nad pracami przy budowie kopca miałyby czuwać powołana fundacja, w której skład weszłyby takie organizacje jak: Krąg Pamięci Narodowej, którego jest reprezentantem, Stowarzyszenie Rogatywka i Stowarzyszenie Olszynką Grochowska.

Jednak w sytuacji budżetowej ani władzę Warszawy ani kuria warszawsko-praska nie widzą większych szans w realizacji tego przedsięwzięcia. Projekt na chwilę obecną jest zbyt kosztowny.
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-03-05 13:22 1127

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.