Premierowe wykonanie Hymnu dla Grochowa

24 października w nowej siedzibie Klubokawiarni Kicia Kocia będziemy mogli usłyszeć premierowe wykonanie Hymnu dla Grochowa. Tekst utworu, wyłoniony w otwartym konkursie, napisała Beata Łubczonek (znana też jako Teściowa Śpiewa), muzykę opracował młody warszawski kompozytor Jakub Szafrański, a śpiewać będą mogli wszyscy Grochowiacy!

- „Stało się! Po blisko 3 miesiącach mamy Hymn! Planujemy huczną imprezę, gdzie nie tylko premierowo Chór Grochów wykona Hymn, ale również przeprowadzimy warsztaty wokalne, podczas których jednocześnie będziemy uczyć i rozpowszechniać nowy grochowski utwór. Oprócz występu Chóru, czas umilać będą także inni artyści powiązani z Grochowem i szerzej z samą Warszawą, m.in. Folklor Miejski oraz Kapela Karuzela. Wszystkich serdecznie zapraszamy do Kici Koci!” – mówi Dorota Braziewicz, koordynatorka akcji Hymn dla Grochowa.

Walka w konkursie była bardzo zacięta. Do pierwszego etapu wpłynęło aż 37 tekstów. Z nich jurorzy wyłonili finałową czwórkę, na którą głosowali mieszkańcy Grochowa. Aż trudno uwierzyć, że o zwycięstwie zdecydowały jedynie 2 głosy! Na tekst Beaty Łubczonek głosowało 160 osób, a drugie miejsce zajął tekst Marcina Krzysztofa Roszkowskiego ze 158 głosami. Na 3 i 4 miejscu znalazły się natomiast teksty (jak się później okazało) jednego autora - Rajmunda Sznabela. – „Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział. To było niezwykle uczucie, móc przeczytać tyle wspaniałych słów o Grochowie i zobaczyć ilu osobom niezwykle bliskie jest to miejsce na ziemi” – mówi Dorota Braziewicz.

- „Jestem szczerze zaskoczona, bo myślałam, że wygra tekst nr.3, autorstwa Marcina Krzysztofa Roszkowskiego. Sama na niego głosowałam! To dla mnie wielki zaszczyt!” – wyznaje zwyciężczyni konkursu, Beata Łubczonek.

Po rozstrzygnięciu konkursu, we wrześniu do pracy zabrał się kompozytor. Muzykę Jakuba Szafrańskiego można usłyszeć na terenie całego kraju podczas licznych festiwali i konkursów. Jego pasją i specjalnością jest chóralistyka w wielu postaciach. Jako chórzysta występował w profesjonalnych, uniwersyteckich i amatorskich zespołach. W 2012 r. był jednym z założycieli Męskiego Zespołu Wokalnego Foyer, którego do dziś jest kierownikiem. W kwietniu 2013 r. na podstawie rękopisów zgromadzonych w BUW zrekonstruował Missa pro defunctis J.A. Maklakiewicza, a następnie poprowadził powojenne prawykonanie tego utworu. Od 2015 r. jest asystentem dyrygenta Chóru Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Efekty jego pracy, a także pracy dyrygentki Chóru „Grochów” – Mai Sadłowskiej, która przygotuje zespół do występu, będziemy mogli po raz pierwszy zobaczyć i usłyszeć właśnie w Klubokawiarni Kicia Kocia, 24 października o godz. 18:00. Zapraszamy!
Szczegółu dotyczące konkursu „Hymn dla Grochowa” oraz wszystkich akcji towarzyszących można znaleźć na stronach projektu www.HymnDlaGrochowa.pl,  www.facebook.com/HymnDlaGrochowa
HYMN DLA GROCHOWA

1. Na prawym brzegu Wisły
nikt nie klęczy na grochu
mało tu stali, szkła i betonu,
ale za to jest Grochów
Czas tu jakby wolniej płynie
i więcej znaczą słowa
jak masz zakochać się w Warszawie
gdy nie pokochasz Grochowa?

Refren:

Bo gdzie tak klawe są chłopaki i dziewczyny
gdzie ptak najpiękniej ci zaśpiewa wśród olszyny
gdzie tak odpoczniesz, gdzie zapomnisz swoje troski
jeśli nie tutaj rodaku grochowski
I choćbyś błądził gdzieś daleko długie lata
to przecież wrócisz tutaj nawet z końca świata
choć nie wypowie uczuć twych wiązana mowa
to sercem czujesz, że należysz do Grochowa

2. Nie walczą tutaj z wiatrakami
miejscowe Don Kichoty
bo od Szembeka jadą z siatkami
z towarem za parę złotych
I choć czasami życie doskwiera
pociągiem chce się uciekać
to przecież duszę masz kirasjera
co z walką nie będzie zwlekać

3. Powie ci o tym pszczoła zaspana
i każda kocia kicia
że na Grochoskie musisz przyjechać
jeżeli chcesz mieć coś z życia
Tutaj kultura, morowa zabawa
i nikt nie stroi tu fochów
jeśli chcesz poczuć co to Warszawa
musisz przyjechać na Grochów
Źródło: Informacja prasowa
2015-10-19 22:11 2332

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.