Powrót historycznej kostki w rękach mieszkańców

Nasz zeszłotygodniowy tekst o zastąpieniu w czasie przebudowy ulicy Kobielskiej szlachetnej przedwojennej kostki tzw. skandynawki zwykłą Baumą spotkał się z szybką reakcją władz dzielnicy. "Kostka w ilości ponad 100 metrów kwadratowych została zabezpieczona i wróci na dawne miejsca" - uspokajał burmistrz Tomasz Kucharski. Wkrótce jednak entuzjazm miłośników historycznego Grochowa opadł, kiedy to urzędnicy po namyśle postanowili zapytać o zdanie mieszkańców.

Historyczny Grochów

Z kostki, tzw. skandynawki w latach 20 i 30. XX w. ułożone zostały przejazdy bramne prowadzące na podwórza okolicznych kamienic. Do czasu remontu ulicy przedwojenna kostka była obecna w pięciu miejscach. Jak wiemy, podczas prowadzonego właśnie remontu ulicy, skandynawka została zdemontowana i zastąpiona betonową kostką Bauma.

Urząd wyjaśnia

"W związku z licznymi wątpliwościami i zapytaniami mieszkańców remontowanego odcinka ul. Kobielskiej, dotyczącego losów kostki brukowej (skandynawki), informujemy, że kostka ta jest składowana w strzeżonym miejscu i czeka na to, jakie decyzje zostaną podjęte  co do jej wykorzystania.

Kostką tą, jest jej ok. 120 metrów kwadratowych, wyłożone było pięć przejazdów w bramach budynków położonych przy remontowanej ulicy. Została ona zdemontowana i zastąpiono kostką bauma. Jednak nie wszystkim mieszkańcom tych posesji podoba się to co zrobiono. W odpowiedzi na pojawiające się postulaty burmistrz Tomasz Kucharski, zdecydował, że jeżeli mieszkańcy zainteresowanych kamienic będą chcieli nadal mieć przejazdy w bramach wyłożone skandynawką, to tak się stanie. Postanowił także, iż w pierwszych dniach stycznia zorganizowane zostanie spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami po to, aby ostatecznie rozstrzygnąć czy skandynawka wraca do bram kamienic, czy nie." - wyjaśnia Jerzy Gierszewski, rzecznik Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

Aktywny Grochów walczy

O powrót zabytkowej kostki postanowili zawalczyć członkowie grupy Aktyw Grochowski. Deklarują spotkanie z mieszkańcami, jak również zbiórkę podpisów w sprawie powrotu przedwojennej skandynawki.

Czytelnikom polecamy też oddanie głosu w sondzie.
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-12-18 11:37 963

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.