Porzucone fragmenty Pomnika Lotnika dostaną drugie życie

Być może nigdy nie poznamy odpowiedzi na pytanie dlaczego fragmenty przedwojennego cokołu Pomnika Lotnika przez dziesięciolecia leżały na ziemi w parku "Leśnika". Wiemy natomiast, że usunięte kilka dni temu elementy będą wykorzystane do budowy w Jaworznie pomnika "Sławy Lotnictwa Polskiego". Historia dobiega końca.

Pierwszy w Europie

Okazały Pomnik Lotnika dłuta Edwarda Wittiga został odsłonięty na placu Unii Lubelskiej w dniu 11 listopada 1932 roku jako pierwszy w Europie pomnik poświęcony lotnictwu. W 1942 roku na jego granitowym cokole namalowano kotwicę Polski Walczącej. Pierwszą z nich narysował Jan Gut, drugą - po przeciwnej stronie Jan Bytnar "Rudy", używając do tego specjalnie skonstruowanego przez siebie wiecznego pióra.

Pomnik znajdował się na placu Unii Lubelskiej do jesieni 1944 roku, kiedy to po upadku Powstania Warszawskiego został zniszczony przez Niemców. Fragmenty rzeźby odnaleziono po wojnie na terenie wolskich zakładów Lilpop, Rau i Loewenstein. Szczątki cokołu zostały porzucone w parku im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika" na Grochowie.

W 1967 roku pomnik został wiernie zrekonstruowany przez Alfreda Jesiona na podstawie zachowanych materiałów Edwarda Wittiga.  Ponownego odsłonięcia monumentu dokonano 9 września 1967 roku w nowej lokalizacji, przy głównej trasie prowadzącej do portu lotniczego Warszawa-Okręcie u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej.

W 1992 roku kilka fragmentów zostało wykorzystanych przy budowie obelisku poświęconego pamięci Grenadierów ustawionego na Skwerze 1. Dywizji Grenadierów - Francja 1940 u zbiegu ulicy Grenadierów i al. Stanów Zjednoczonych.

Resztki cokołu Pomnika Lotnika posłużą upamiętnieniu lotnictwa

14 października 2014 roku ciężarówka Wojska Polskiego wywiozła z parku 3 elementy przedwojennego pomnika. Jakie będą ich losy?

"3 elementy granitowe z cokołu Pomnika Lotnika Polskiego przekazało miasto Stowarzyszeniu Lotników Polski Południowej. Będą wykorzystane do budowy w Jaworznie pomnika "Sławy Lotnictwa Polskiego" - mówi Jerzy Gierszewski, rzecznik Urzędu Dzielnicy Praga Południe.
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-10-17 12:52 1304

Komentarze

~Rafał Wodzicki

Wydaje mi się, że gdyby nie zapomniano o tych elementach leżących w parku na Grochowie Małym (Pierwszym), to z pewnością w czasie rekonstruowania pomnika w 1967 roku użyto by ich. Tak więc ten element, co na zdjęciu widać należy pozostawić i opisać jako pomnik tej sytuacji... To historia Warszawy...

~Rafał Wodzicki

Z części narożnych stopy cokołu zostały zrobione trzy pomniki: ten grenadierów oraz dwa w miejscach katastrof samolotów z pomocą dla powstania. Czwarty element narożny nadal jest w parku Leśnika, dokąd zwożono różne rzeczy (m. in. nagrobki żydowskie) do budowy infrastruktury parkowej. Jak widać części postumentu pomnika lotnika, rozebranego po wojnie (pokazywałem na Grochów-nie-Praga-Pd.) do niczego się nie przydały. Ja widziałbym, żeby ten element stopy pozostawić w parku z opisem, co to jest i skąd się tu wzięło.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.