Pomnik poświęcony pamięci Grenadierów

Pomnik poświęcony pamięci Grenadierów ustawiono na Skwerze 1. Dywizji Grenadierów - Francja 1940 u zbiegu ul. Grenadierów i al. Stanów Zjednoczonych na Grochowie w Warszawie.

Ciosany głaz z jasnego kamienia i kutym napisem ku czci grenadierów wszystkich formacji ustawiono z inicjatywy organizacji kombatanckich na niewielkim trawniku w 1992 roku.

Nad tablicą krzyż Virtuti Militari i orzeł. U dołu natomiast widoczny rysunek granatu.

Treść inskrypcji:
Grenadierom Legionów Polskich
1797 - 1800

Księstwa Warszawskiego
1807 - 1813

Powstania Listopadowego
1830 - 1831

1 Dywizji Grenadierów Francja 1940
Towarzysze broni Dieuze - Lagŕrde - Baccarat

Grenadierami nazywano żołnierzy szkolonych w rzucaniu ręcznych granatów. Pojawili się oni w armiach europejskich w XVII wieku. W końcu XVIII w. formacje grenadierów przekształcono w oddziały wyborowe. Składały się one z żołnierzy największego wzrostu i najsprawniejszych fizycznie. W Polsce grenadierzy pojawili się w XVII wieku. Oddziały grenadierów istniały za Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Do tej tradycji nawiązywała 1 Dywizja Grenadierów, jednostka utworzona w 1940 r. we Francji. Jej założycielem był generał Władysław Sikorski, a dowodzili nią generałowie: Stanisław Maczek i Stanisław Duch. Żołnierze tej dywizji bohatersko walczyli z Niemcami w wielu bitwach stoczonych na polach Lotaryngii i Alzacji.

13 maja 2004 r. niewielki skwer na którym znajduje się obelisk otrzymał nazwę: Skwer 1. Dywizji Grenadierów - Francja 1940.

Ciekawostki

  • Do budowy obelisku wykorzystano fragmenty przedwojennego cokołu pomnika Lotnika.
  • Pomnik został ustawiony przed najwyższej budynkiem biurowym na Grochowie. Wieżowcem Blue Point.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-06-11 14:11 1640

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.