Pomnik Piotra Szembeka stanie na przebudowanym placu

W czasie sobotnich uroczystości zaprezentowano zgromadzonym gościom i mieszkańcom makietę i wizualizację pomnika gen. Piotra Szembeka, która ma zostać ustawiona na placu jego imienia.

Kilka projektów

Społeczny komitet ds. budowy pomnika gen. Piotra Szembeka ukonstytuował się wkrótce po rozpoczęciu przebudowy placu. Pod koniec lipca 2012 roku na spotkaniu jego członków przedstawiono projekt, który miał być realizowany oraz inne wizualizacje. "Na szczęście zarzucono ten pomysł z uwagi na podobieństwo z pomnikiem Armii Generała Hallera stojącym przy placu Grunwaldzkim, a także przez duże koszta realizacji" - donosił na swojej stronie internetowej radny Marek Borkowski.

Ostateczny model pomnika wykonany przez profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Czesława Dźwigaja - autora licznych realizacji pomnikowych, najczęściej kojarzonego z pomnikami Jana Pawła II, których blisko 50 opuściło jego pracownię. Mogliśmy go zobaczyć w skali 1:15 w czasie uroczystości związanych z otwarciem odnowionego placu.

"Na pomniku przedstawiono dwie siły, które się ścierają, i moment przełomu tego Polaka w tym trudnym czasie bo każdy czas jest trudny ale wtedy był szczególnie trudny. Piotr Szembek przeszedł przez pewną bramę. Mając okazję być generałem i awansować w armii carskiej wybrał inną drogę. I dlatego uważam, że ten pomnik powinien tutaj stanąć jako pieczęć, jako symbol podkreślający dla przyszłych pokoleń ten plac" - mówił prof. Czesław Dźwigaj.
 
Kiedy?

Kiedy pomnik stanie na placu w pobliżu ulicy Grochowskiej jeszcze nie wiadomo.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-05-21 19:16 1137

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.