Płowce 1

Dom przy ulicy Płowce 1
Dom przy ulicy Płowce 1
Ulica Płowce 1 - dom mieszkalny na Grochowie w w Warszawie.

Dom w stylu dworku polskiego został zbudowany przez spółdzielnię mieszkaniową "Domy Spółdzielcze" w latach 1925-1927 jako jeden z domów na terenie "Kolonii Posłów i Senatorów PPS". Przed 1939 rokiem należał do Gustawa Czaja.

Obiekt ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

Ciekawostki

  • W domu mieszkała prof. Zofia Czajowa - oddana przedwojenna nauczycielka i wybitna działaczka Towarzystwa Przyjaciół Grochowa. W czasie okupacji prowadziła w domu tajne lekcje, a od jesieni 1944 roku cały dom służył jako miejsce edukacji dla uczniów XIX Liceum im. Powstańców Warszawy.
  • "Mąż p. Zofii został aresztowany w 1943 roku, a po miesiącu rozstrzelany na Pawiaku. Starsza córka p. Zofii - Danusia zginęła w Powstaniu Warszawskim, a młodszy syn - Andrzej został ciężko ranny w zbombardowanej przez Niemców kamienicy na warszawskim Powiślu przy ul. Okrąg, na szczęście udało mu się przeżyć wojnę (w latach 80- tych ub. wieku uczęszczałem jako dzieciak na prywatne lekcje języka angielskiego, których udzielał p. Andrzej Czaja - też w domu przy ul. Płowce 1 )" - wspomina Jakub Hamerski.
  • "Co by tu jeszcze powiedzieć? Jak się odbywały te lekcje. Były takie klepki do podłogi, paki klepek. Na tych pakach były deski i to były ławki. Nie było kanalizacji, w ogrodzie była sławojka. Ale na wiosnę czterdziestego piątego roku już z powrotem była możliwość używania ubikacji normalnej i jeden z uczniów, pirotechnik amator, postanowił wysadzić w powietrze tę sławojkę. Miał jakąś kostkę trotylu odłożoną i miał partyzancką metodą taki odpalacz i eksplozja. Tylko niestety pani, która przechodziła w białej sukni, po tym wybuchu miała suknię białą w brązowe cętki, kropki." - wspomina Andrzej Czaja.
2016-05-21 12:00 1354

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.