Pikieta "Gdzie jest Obwodnica Śródmiejska? Czekamy już 8 lat"

Zapowiadana w 2006 roku budowa Obwodnicy Śródmiejskiej odciążająca z ruchu samochodowego ulice Grochowską i Targową wciąż tylko w planach. Dziś na Rondzie Wiatraczna Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości zorganizował pikietę, zapewniając mieszkańców i zaproszonych gości, iż inwestycja ta będzie dla PIS jednym z priorytetów podczas jesiennych wyborów samorządowych.

W ulotce rozdawanej w czasie akcji czytamy: "W 2006 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim programie wyborczym dla Pragi Południe (Program samorządowy Platformy Obywatelskiej) wskazała, że jedną z obietnic jest „przebudowa Ronda Wiatraczna tak, aby stało się ono placem miejskim oraz budowa drogowego połączenia przez tory PKP z Rembertowem i Targówkiem".

Mija 8 lat od złożenia obietnicy a na Rondzie Wiatraczna pracę nie drgnęły. Gdzie jest Obwodnica Śródmiejska? Gdzie jest przepustowość Ronda Wiatraczna. Jak mieszkańcy Pragi Południe mają dostać się na Pragę Północ gdy zablokowana jest ul. Targowa (budowa metra)?

Czy w roku 2014 r. Platforma Obywatelska „znowu" złoży obietnice bez pokrycia?

Jak wskazują specjaliści „obwodnica Śródmiejska po praskiej stronie będzie pełnić ważną rolę komunikacyjną odciążając z ruchu samochodowego ulice Grochowską i Targową" (źródło: SISKOM). Mieszkańcy Grochowa ale też całej Pragi Południe potrzebują tej inwestycji. Jej „efektem będzie stworzenie ważnego międzydzielnicowego ciągu drogowego, dostosowanego do przelotowego ruchu samochodowego osobowego i ciężarowego, budowanego z zamiarem odciążenia centrum miasta od ruchu tranzytowego" (źródło: SISKOM).

Z dostępnych i jawnych informacji wynika, że istnieje już dokumentacja niezbędna do uzyskania decyzji środowiskowej.

Pytamy więc - na jakim etapie jest ta inwestycja? Jakie konkretne w decyzje zostały podjęte przez ostatnich 8 lat w tej kwestii? Prawo i Sprawiedliwość będzie pilnować tej inwestycji, składać interpelacje oraz wnioski o dostęp do informacji publicznej. Uzyskane dane przekażemy do wiadomości mieszkańców Pragi Południe.

Warszawa bez obwodnicy

To, że Warszawa nie ma wewnętrznej obwodnicy łączącej Rondo Wiatraczna w węzłem Żaba to jest kuriozum. Przez ostatnie 7 lat Hanna Gronkiewicz-Waltz w sprawie budowy tej inwestycji zrobiła tylko jedno - przesunęła ją na "święte nigdy". To oznacza dla Pragi Południe totalny paraliż" - mówił poseł Adam Kwiatkowski z PIS.

Niestety, Warszawa to jedyna europejska stolica bez kompletnej obwodnicy i pozostanie taką przynajmniej do 2020 roku, ponieważ na inwestycję wartą 3 miliardy złotych nie ma pieniędzy. "Wpływy z podatków są coraz mniejsze. Warszawa nie może wygospodarować takich środków" - tłumaczy Bartosz Mularczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Na konsultacjach społecznych, które miały miejsce w 2008 roku zaprezentowano mieszkańcom przygotowane przez DHV POLSKA trzy warianty grochowskiego przebiegu śródmiejskiej obwodnicy, z której jeden zakładał budowę tuneli metodą odkrywkową pod Rondem Wiatraczna i skrzyżowaniem ulic Dwernickiego i Szaserów.

Wszystkie warianty spotkały się z protestami mieszkańców...
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-04-23 21:14 1169

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.