Pawilon sportowy KS "Orzeł" zabytkiem?

W Urzędzie Dzielnicy Praga Południe odbyła się konferencja prasowa dotycząca wpisu do rejestru zabytków hali sportowej KS "Orzeł" przy ulicy Podskarbińskiej 11 na Grochowie.

Modernistyczny pawilon sportowy zaprojektował tuż przed wojną zmarły tragicznie w 1950 roku architekt Maciej Nowicki. Unikalna na terenie Pragi Południe żelbetowa konstrukcja nawiązująca do szkoły Le Corbusiera od początku XXI wieku stoi opuszczona i zapomniana.

W ostatnich tygodniach z inicjatywy mieszkańców oraz radnych władze Dzielnicy Praga Południe zdecydowały się na zabezpieczenie niszczejącego budynku zamurowując wszystkie prowadzące do niego wejścia i okna.

Musieliśmy działać zdecydowanie

Choć obiekt formalnie należy do KS "Orzeł", mieszkający w nim bezdomni, narkomani oraz wybuchające pożary stwarzały realne zagrożenie dla mieszkańców oraz samego obiektu - tłumaczył burmistrz Tomasz Kucharski.

Podczas dzisiejszego spotkania kwestia zachowania tak cennego obiektu pozostała ponad podziałami. Zaproszeni obrońcy zabytków, władze dzielnicy będą dążyć aby pawilon sportowy istniejący obecnie jedynie w gminnej ewidencji zabytków otrzymał mocniejszą ochronę, czyli wpis do rejestru zabytków.

Plany na przyszłość?

Przyszłość obiektu a właściwie dwóch, ponieważ tuż obok w podobnej sytuacji znajduje się tor kolarski pozostaje niejasna. Władze Dzielnicy czekają z ew. ogłoszeniem swoich pomysłów na rozstrzygnięcie sporu prawnego z Klubem Sportowym "Orzeł". Stanowiska drugiej strony nie mogliśmy poznać, ponieważ nikt z przedstawicieli klubu nie został na dzisiejszą konferencję zaproszony.

Pozostaje mieć nadzieję, iż dzisiejsza konferencja to wyraz dobrej woli i stosowne działania będą podejmowane w przyszłości. A spieszyć się trzeba ponieważ, jak usłyszeliśmy, dach obiektu jest w fatalnym stanie co grozi realną katastrofą. Oby udało jej się uniknąć i kiedyś przy powstałej tuż obok stacji metra mieszkańcy mogli znów zobaczyć piękne obiekty sportowe jak przed laty...
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-11-27 08:57 1266

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.